Jääkiekon MM-kisat 2008 - Pelaajalistat

Pelaajakokoonpanot ovat alustavia ja niihin voi tulla muutoksia turnauksen ja NHL:n Playoffien edetessä.

Lohko A:
Ranska, Ruotsi, Sveitsi ja Valko-Venäjä
Lohko B:
Kanada, Latvia, Slovenia ja USA
Lohko C:
Norja, Saksa, Slovakia ja Suomi
Lohko D:
Italia, Tanska, Tshekki ja Venäjä

LOHKO A
Ranska
Maalivahdit 
Fabrice Lhenry (Esbjerg/DEN)
Eddy Ferhi (Grenoble)
Cristobal Huet (Washington)
Henri Corentin Wuysse (Amiens Gothiques)

Puolustajat 
Baptiste Amar (Grenoble)
Vincent Bachet (Amiens)
Nicolas Besch (Sport/FIN2)
Jean-Francois Bonnard (Grenoble)
Simon Lacroix (Angers)
Benoit Quessandier (Rouen)
Teddy Trabichet (Grenoble)
Benjamin Dieude Fauvel (Amiens Gothiques)
Antonin Manavian (Grenoble)
Mathieu Mille (Morzine-Avoriaz)

Hyökkääjät 
Pierre-Edouard Bellemare (Leksands IF/SWE2)
Sébastien Bordeleau (SC Bern/SUI)
Olivier Coqueux (Esbjerg/DEN)
Julien Desrosiers (Rouen)
Laurent Gras (Amiens)
Kévin Hecquefeuille (Grenoble)
Francois Rozenthal (Morzine)
Antoine Lussier (La Chaux-de-Fonds/SUI2)
Laurent Meunier (Servette Geneva/SUI)
Luc Tardif (Morzine)
Yorick Treille (ERC Ingolstadt/GER)
Sacha Treille (Grenoble)
Jonathan Zwickel (Morzine)
Damien Raux (Briancon)
Cyril Papa (Villar de Lans)
Nicolas Antonoff (Mont Blanc)

Päävalmentaja
Dave Henderson

Ruotsi
Maalivahdit 
Stefan Liv (HV71)
Erik Ersberg (Los Angeles Kings)
Mikael Tellqvist (Phoenix Coyotes)

Puolustajat 
Daniel Fernholm (Linköping)
Magnus Johansson (Florida Panthers)
Niclas Wallin (Carolina Hurricanes)
Sanny Lindström (Timrå)
Alexander Edler (Vancouver Canucks)
Jonas Frögren (Färjestad)
Kenny Jönsson (Rögle/SWE2)
Robin Jönsson (Timrå)
Anton Strålman (Toronto Maple Leafs)

Hyökkääjät
Nils Ekman (Khimik Moscow Region/RUS)
Tony Mårtensson (Linköping)
Patric Hörnqvist (Djurgården)
Karl Fabricius (Frölunda)
Rickard Wallin (Färjestad)
Johan Andersson (Timrå)
Michael Holmqvist (Frölunda)
Linus Videll (Södertalje)
Nicklas Bäckström (Washington Capitals)
Marcus Nilson (Calgary Flames)
Robert Nilsson (Edmonton)
Daniel Widing (Brynäs)
Fredrik Warg (MoDo)
Mattias Weinhandl (Linköping)
Per Ledin (HV 71)
Oscar Sundh (Timrå)

Päävalmentaja
Bengt-Ake Gustafsson

Sveitsi
Maalivahdit 
Thomas Baumle (Ambri-Piotta)
Martin Gerber (Ottawa Senators/NHL)
Jonas Hiller (Anaheim Ducks/NHL)
Ronald Rüger (Kloten)

Puolustajat 
Goran Bezina (Servette Geneva)
Severin Blindenbacher (ZSC Lions Zürich)
Raphael Diaz (EV Zug)
Beat Forster (ZSC Lions)
Philippe Furrer (SC Bern)
Beat Gerber (SC Bern)
Matthias Seger (ZSC Lions Zürich)
Julien Vauclair (HC Lugano)

Hyökkääjät 
Andres Ambuhl (HC Davos)
Patrik Bartschi (SC Bern)
Thomas Déruns (Servette Geneva)
Paul DiPietro (EV Zug)
Peter Guggisberg (HC Davos)
Sandy Jeannin (HC Lugano)
Romano Lemm (Kloten Flyers)
Thibaut Monnet (ZSC Lions)
Thierry Paterlini (HC Lugano)
Marc Reichert (SC Bern)
Kevin Romy (Lugano)
Ivo Rüthemann (SC Bern)
Raffaele Sannitz (HC Lugano)
Juraj Simek (Manitoba Moose)
Julien Sprunger (HC Fribourg-Gottéron)
Roman Wick (Kloten Flyers)
Thomas Ziegler (SC Bern)

Päävalmentaja
Ralph Krueger

Valko-Venäjä
Maalivahdit 
Vitali Koval (Neman Grodno)
Stepan Gorjatshevshkikh (Junost Minsk)
Dimitri Miltshakov (HK Vitebsk)

Puolustajat 
Aleksander Makritski (Keramin Minsk)
Andrei Antonov (Keramin Minsk)
Viktor Kostjutshenok (Junost Minsk)
Oleg Leontiev (Junost Minsk)
Sergei Kolosov (Dynamo Minsk)
Aleksander Zhurik (Dynamo Minsk)
Andrei Bashko (Metallurg Zhlobin)
Vladimir Denisov (Lake Erie)
Ruslan Salei (Colorado)

Hyökkääjät 
Andrei Mihalev (Keramin Minsk)
Jaroslav Tshupris (Keramin Minsk)
Aleksander Borovkov (Junost Minsk)
Artem Senkevitsh (Junost Minsk)
Aleksander Kulakov (Dynamo Minsk)
Dmitri Dudik (Dynamo Minsk)
Jevgeni Kurilin (Dynamo Minsk)
Sergei Demagin (Dynamo Minsk)
Sergei Zadelenov (HK Gomel)
Dmitri Meleshko (Spartak Moskova RUS)
Oleg Antonenko (MVD Moskova RUS)
Aleksei Kaljuzhni (Avangard Omsk RUS)
Aleksei Ugarov (Neftehimik Nizhnekamsk RUS)
Konstantin Koltsov (Salavat Julajev Ufa RUS)
Sergei Tzemahin (Dynamo Minsk)
Mihail Stepanovitsh (Quebec)

Päävalmentaja
Curt Fraser

LOHKO B
Kanada
Maalivahdit 
Cam Ward (Carolina)
Pascal Leclaire (Columbus)
Mathieu Garon (Edmonton)

Puolustajat 
Dan Hamhuis (Nashville)
Jay Bouwmeester (Florida)
Duncan Keith (Chicago)
Steve Staios (Edmonton)
Mike Green (Washington)
Ed Jovanovski (Phoenix)
Marco Giordano (Moskovan Dynamo)

Hyökkääjät 
Brent Burns (Minnesota)
Derek Roy (Buffalo)
Patrick Sharp (Chicago)
Eric Staal (Carolina)
Chris Kunitz (Anaheim)
Dany Heatley (Ottawa)
Jonathan Toews (Chicago)
Shane Doan (Phoenix)
Jamal Mayers (St. Louis)
Jason Chimera (Columbus)
Martin St.Louis (Tampa Bay)
Ryan Getzlaf (Anaheim)
Rick Nash (Columbus)
Jason Spezza (Ottawa)
Ray Whitney (Carolina)

Päävalmentaja
Ken Hitchcock (Columbus)

Latvia
Maalivahdit 
Sergejs Naumovs (Gomel/BLR)
Dmitrijs Zabotinskis (Liepajas Metalurgs)
Edgars Masalskis (Metalurg Zhlobin/BLR)

Puolustajat 
Rodrigo Lavins (Södertalje/SWE)
Arvids Rekis (Augsburg Panthers/GER)
Agris Saviels (Odense Bulldogs/DEN)
Guntis Galvins (Alba Volan Szekesfehervar/HUN)
Aleksandrs Jerofejevs (Sparta Praha/CZE)
Jekabs Redlihs (HC Plzen/CZE)
Janis Andersons (HC Ocelari Trinec/CZE)
Krisjanis Redlihs (Hamburg Freezers/GER)
Georgijs Pujacs (Lada Togliatti/RUS)

Hyökkääjät 
Janis Sprukts (Lukko)
Juris Stals (Riga 2000)
Viktors Blinovs (HK Gomel/BLR)
Sergejs Pecura (ASK Ogre)
Lauris Darzins (Gomel)
Herberts Vasiljevs (Krefeld Pinguine/GER)
Aleksejs Sirokovs (Metalurg Zhlobin/BLR)
Aleksandrs Nizivijs (Torpedo Nizhny Novgorod/RUS)
Armands Berzins (Riga 2000)
Mikelis Redlihs (Metalurg Zhlobin/BLR)
Guntis Dzerins (MHC Martin/SVK)
Martins Cipulis (Metalurg Zhlobin/BLR)
Aleksandrs Macijevskis (AaB Aarborg/DEN)
Kaspars Daugavins (St. Michaels)
Andris Dzerins (Kingston)
Raitis Ivanans (Los Angeles Kings)
Martins Karsums (Providence Bruins)

Päävalmentaja
Olegs Znaroks

Slovenia
Maalivahdit 
Gaber Glavic (Acroni Jesenice)
Andrej Hocevar (Acroni Jesenice)
Robert Kristan (Acroni Jesenice)

Puolustajat 
Damjan Dervaric (Acroni Jesenice)
Sabahudin Kovacevic (Acroni Jesenice)
Ales Kranjc (Acroni Jesenice)
Jakob Milovanovic (HC Briancon/FRA)
Ziga Pavlin (Olimpija Ljubljana)
Miha Rebolj (Acroni Jesenice)
Mitja Robar (Acroni Jesenice)
Andrej Tavzelj (Olimpija Ljubljana)
Dejan Varl (Acroni Jesenice)
Uros Vidmar (Acroni Jesenice)

Hyökkääjät 
Jurij Golicic (Acroni Jesenice)
Tomo Hafner (Acroni Jesenice)
Andrej Hebar (Acroni Jesenice)
Ziga Jeglic (HD mladi Jesenice)
Anze Kopitar (Los Angeles Kings/NHL)
Marjan Manfreda (HD mladi Jesenice)
Egon Muric (Olimpija Ljubljana)
Ales Music (Olimpija Ljubljana)
Rok Pajic (HC Vrchlabi/CZE2)
Gregor Poloncic (Acroni Jesenice)
Boris Pretnar (Acroni Jesenice)
Tomaz Razingar (HC Innsbruck/AUT)
David Rodman (Vienna Capitals/AUT)
Marcel Rodman (Vienna Capitals/AUT)
Anze Terlikar (Acroni Jesenice)

Päävalmentaja
Mats Waltin

USA
Maalivahdit 
Craig Anderson (Florida Panthers)
Robert Esche (Ak Bars Kazan/RUS)
Tim Thomas (Boston Bruins)

Puolustajat 
Keith Ballard (Phoenix Coyotes)
Tom Gilbert (Edmonton Oilers)
Matthew Gilroy (Boston Univ.)
Tim Gleason (Carolina Hurricanes)
Matt Greene (Edmonton Oilers)
Paul Martin (New Jersey Devils)
Mark Stuart (Boston Bruins)
Ryan Suter (Nashville Predators)
James Wisniewski (Chicago Blackhawks)

Hyökkääjät 
David Backes (St. Louis Blues)
David Booth (Florida Panthers)
Dustin Brown (Los Angeles Kings)
Paul Gaustad (Buffalo Sabres)
Brian Gionta (New Jersey Devils)
Jeff Halpern (Tampa Bay Lightning)
Patrick Kane (Chicago Blackhawks)
Phil Kessel (Boston Bruins)
Peter Mueller (Phoenix Coyotes)
Patrick O'Sullivan (Los Angeles Kings)
Zach Parise (New Jersey Devils)
Jason Pominville (Buffalo Sabres)
Drew Stafford (Buffalo Sabres)
Paul Stastny (Colorado Avalanche)
Lee Stempniak (St. Louis Blues)

Päävalmentaja
John Tortorella (Tampa Bay Lightning)

LOHKO C
Norja
Maalivahdit 
Ruben Smith (Storhamar)
Pal Grotnes (Comet Halden)
André Lysenstoen (Stavanger)

Puolustajat 
Juha Kaunismäki (Stavanger)
Jonas Holos (Sparta Sarpsborg)
Tommy Jakobsen (Graz 99ers/AUT)
Erik Ryman (AIK Stockholm/SWE2)
Mats Trygg (Kölner Haie/GER)
Henrik Odegaard (Frisk Asker)
Matthias Holmsted (Comet Halden)
Anders Myrvold (Vålerenga Oslo)
Lars-Erik Lund (Vålerenga Oslo)

Hyökkääjät 
Mads Hansen (Brynäs Gävle/SWE)
Marius Holtet (Iowa Stars/AHL)
Lars Erik Spets (Duisburg Fuchse/GER)
Eirik Skadsdammen (Storhamar)
Per-Age Skroder (Modo/SWE)
Anders Bastiansen (Mora IK/SWE)
Morten Ask (Duisburg Fuchse/GER)
Martin Roymark (Sparta Sarpsborg)
Kristian Forsberg (Storhamar)
Mats Froshaug (Linköping/SWE)
Kjell Richard Nygård (Vålerenga Oslo)
Steffen Thoresen (Vålerenga Oslo)
Mathis Olimb (Augsburger Panther/GER)
Mats Z. Aasen (Frisk Asker)

Päävalmentaja
Roy Johansen

Saksa
Maalivahdit 
Dimitrij Kotschnew (Sinupret Ice Tigers Nürnberg)
Dimitri Patzold (Worcester Sharks/AHL)
Robert Müller (Kölner Haie)
Olaf Kölzig (Washington)

Puolustajat 
Jason Holland (ERC Ingolstadt)
Michael Bakos (ERC Ingolstadt)
Chris Schmidt (Iserlohn Roosters)
Sebastian Osterloh (Frankfurt Lions)
Frank Hordler (Eisbären Berlin)
Dennis Seidenberg (Carolina)
Christoph Schubert (Ottawa)
Andreas Renz (Kölner Haie)
André Reiss (Hannover Scorpions)
Christian Ehrhoff (San Jose)
Felix Schutz (Ingolstadt)

Hyökkääjät 
John Tripp (Hamburg Freezers)
Michael Hackert (Adler Mannheim)
Christoph Ullmann (Adler Mannheim)
Aleksander Polaczek (Sinupret Ice Tigers Nürnberg)
Petr Fical (Sinupret Ice Tigers Nürnberg)
Yannic Seidenberg (ERC Ingolstadt)
Michael Wolf (Iserlohn Roosters)
Philip Gogulla (Kölner Haie)
Marco Sturm (Boston)
Stefan Ustorf (Eisbären Berlin)
Florian Busch (Eisbaren Berlin)
Sven Felski (Eisbären Berlin)
Andre Rankel (Eisbären Berlin)

Päävalmentaja
Uwe Krupp

Slovakia
Maalivahdit 
Jan Lasak (HC Pardubice/CZE)
Karol Krizan (Modo/SWE)
Julius Hudacek (Slovakia U20)
Petr Hudaj (Colorado Avalanche/NHL)

Puolustajat 
Dominik Granak (Färjestad/SWE)
Branislav Mezei (Florida Panthers/NHL)
Peter Podhradsky (Metallurg Novokuznetsk/RUS)
Andrej Sekera (Buffalo Sabres/NHL)
Tomas Starosta (Neftehimik Nizhnekamsk/RUS)
Martin Strbak (Metallurg Magnitogorsk/RUS)
Rene Vydareny (HC Ceske Budejovice/CZE)
Ivan Majesky (Linköping/SWE)
Lubomir Visnovsky (Los Angeles Kings/NHL)

Hyökkääjät 
Peter Fabus (HC Plzen/CZE)
Marcel Hossa (Phoenix Coyotes/NHL)
Andrej Kollar (Dukla Trencin)
Peter Huzevka (Dukla Trencin)
Juraj Kolnik (Servette Geneva/SUI)
Miroslav Kovacik (Skellefteå AIK/SWE)
Ivan Ciernik (Kölner Haie/GER)
Tibor Melicharek (Sparta Praha/CZE)
Andrej Podkonicky (Bili Tygri Liberec/CZE)
Radovan Somik (HC Pardubice/CZE)
Robert Petrovicky (Leksands IF/SWE2)
Frantisek Skladany (HC Karlovy Vary/CZE)
Juraj Mikus (HK 36 Skalica)
Pavol Demitra (Minnesota Wild/NHL)

Päävalmentaja
Julius Supler

Suomi
Maalivahdit 
32 Niklas Bäckström (Minnesota NHL)
35 Petri Vehanen (Lukko)

Puolustajat 
4 Ville Koistinen (Nashville NHL)
6 Ossi Väänänen (Djurgården SWE)
7 Antti-Jussi Niemi (Frölunda SWE)
19 Mikko Luoma (HV 71 SWE)
21 Janne Niskala (Milwaukee AHL)
27 Mikko Jokela (Jokerit)
33 Anssi Salmela (Tappara)

Hyökkääjät 
8 Teemu Selänne (Anaheim NHL)
9 Mikko Koivu (Minnesota NHL)
12 Olli Jokinen (Florida NHL)
15 Tuomo Ruutu (Carolina NHL)
16 Ville Peltonen (Florida NHL)
18 Hannes Hyvönen (Kärpät)
20 Sean Bergenheim (NY Islanders NHL)
23 Riku Hahl (Timrå SWE)
36 Jussi Jokinen (Tampa Bay NHL)
37 Mika Pyörälä (Timrå SWE)
38 Antti Pihlström (Milwaukee AHL)
39 Niko Kapanen (Phoenix NHL)

Päävalmentaja
Doug Shedden

LOHKO D
Italia
Maalivahdit 
Andrea Carpano (SG Pontebba)
Günther Hell (Alleghe Hockey)
Adam Russo (HC Bolzano)
Thomas Tragust (SHC Fassa)

Puolustajat 
Christian Borgatello (HC Bolzano)
Steven Patrick Gallace (HC Val Pusteria)
Armin Helfer (HC Innsbruck/AUT)
Armin Hofer (HC Val Pusteria)
Carlo Lorenzi (Alleghe Hockey)
Andreas Lutz (SG Pontebba)
Florian Ramoser (HC Bolzano)
André Signoretti (Herning IK/DEN)
Michele Strazzabosco (HCJ Milano)
Carter Trevisani (HCJ Milano)

Hyökkääjät 
Luca Ansoldi (HC Bolzano)
Paolo Bustreo (Ritten Sport)
Mario Chitarroni (Alleghe Hockey)
Jason Cirone (Flint Generals/IHL)
Giorgio De Bettin (SG Cortina)
Manuel De Toni (Alleghe Hockey)
Nicola Fontanive (Alleghe Hockey)
Patrick Nicholas Iannone (HCJ Milano)
Marco Insam (HCJ Milano)
Stefano Margoni (SG Pontebba)
John Parco (Asiago Hockey)
Thomas Pichler (HC Val Pusteria)
Jonathan Pittis (HC Bolzano)
Roland Ramoser (HC Bolzano)
Giulio Scandella (HCJ Milano)

Päävalmentaja
Michel Goulet

Tanska
Maalivahdit 
Patrick Galbraith (Soenderjyske Vojens)
Peter Hirsch (AaB Aalborg)
Simon Nielsen (Rodovre)
Sebastian Dahm (Niagara)

Puolustajat 
Andreas Andreasen (Esbjerg IK)
Mads Bodker (Rögle SWE)
Morten Dahlmann (Herlev Hornets)
Jesper Damgaard (Rodovre Mighty Bulls)
Stefan Lassen (Herning Blue Fox)
Daniel Nielsen (Leksands IF SWE)
Mads Schaarup (Soenderjyske Vojens)
Kasper Degn (Nordsjaelland)

Hyökkääjät 
Mads Christensen (Herning Blue Fox)
Thor Dresler (Odense Bulldogs)
Lars Eller (Frölunda SWE)
Morten Green (Leksand SWE)
Nichlas Hardt (Tappara FIN)
Christoffer Kjaergaard (Herning Blue Fox)
Kim Lykkeskov (Soenderjyske Vojens)
Morten Madsen (Houston Aeros AHL)
Frans Nielsen (New York Islanders NHL)
Bo Nordby-Andersen (AaB Aalborg)
Rasmus Olsen (AaB Aalborg)
Peter Regin (Timrå IK SWE)
Michael Smidt (Rodovre Mighty Bulls)
Kim Staal (Linköping SWE)
Bo Tranholm (Aab Aalborg)
Kiril Starkov (Syracuse)
Peter Jensen (Timrå)
Mick Jensen (Herning)
Jannik Hansen (Manitoba)
Michael Fosgaard (Rodovre)

Päävalmentaja
Mike Sirant

Tshekki
Maalivahdit 
Milan Hnilicka (Salavat Julajev Ufa RUS)
Marek Pinc (Liberec)
Adam Svoboda (Slavia Praha)

Puolustajat 
Tomas Kaberle (Toronto NHL)
Filip Kuba (Tampa Bay NHL)
Jan Hejda (Columbus NHL)
Zbynek Michalek (Phoenix NHL)
Ladislav Smid (Edmonton NHL)
Karel Rachunek (New Jersey NHL)
Petr Caslava Severstal (Tsherepovets RUS)
Vladimir Sicak (Budejovice)
Marek Zidlicky (Nashville Predators NHL)

Hyökkääjät 
Patrik Elias (New Jersey NHL)
David Krejci (Boston NHL)
Tomas Fleischmann (Washington NHL)
Radim Vrbata (Phoenix NHL)
Martin Hanzal (Phoenix NHL)
Ales Kotalik (Buffalo NHL)
Jiri Novotny (Columbus NHL)
Zbynek Irgl (Lokomotiv Jaroslavl RUS)
Leos Cermak (Liberec)
Tomas Rolinek (Pardubice)
Ladislav Kohn (CSKA Moskova RUS)
Jakub Klepis (Slavia Praha)
Petr Kumstat (Karlovy Vary)
Vaclav Skuhravy (Karlovy Vary)
Petr Prucha (Pardubice)
Jaroslav Hlinka (Colorado NHL)
Martin Erat (Nashville NHL)

Päävalmentaja
Alois Hadamczik

Venäjä
Maalivahdit 
Mihail Birjukov (MVD Moskova)
Semen Varlamov (Lokomotiv Jaroslavl)
Aleksander Jeremenko (Salavat Julajev Ufa)

Puolustajat 
Dimitri Vorobjev (Lada Togliatti)
Denis Grebeshkov (Edmonton Oilers)
Dimitri Kalinin (Buffalo Sabres)
Konstantin Kornejev (TsSKA Moskova)
Andrei Kutejkin (Salavat Julajev Ufa)
Vitali Proshkin (Salavat Julajev Ufa)
Daniil Markov (Dynamo Moskova)
Jevgeni Medvedev (Ak Bars Kazan)
Ilja Nikulin (Ak Bars Kazan)
Jevgeni Varlamov (Metallurg Magnitogorsk)
Anton Voltshenkov (Ottawa Senators)

Hyökkääjät 
Maksim Afinogenov (Buffalo Sabres)
Konstantin Gorovikov (SKA Pietari)
Maxim Sushinski (SKA Pietari)
Danis Zaripov (Ak Bars Kazan)
Sergei Zinovjev (Ak Bars Kazan)
Aleksei Morozov (Ak Bars Kazan)
Ilja Kovaltshuk (Atlanta Thrashers)
Sergei Mozjakin (Atlant Mitishtshi)
Aleksei Tereshtshenko (Salavat Julajev Ufa)
Fedor Fedorov (Dynamo Moskova)
Aleksander Ovetshkin (Washington Capitals)
Aleksander Semin (Washington Capitals)
Sergei Fedorov (Washington Capitals)

Päävalmentaja
Vjacheslav Bykov


Jääkiekon MM-kisat 2008
Lohkojako
Otteluohjelma
Pelaajalistat


(Julkaistu 1.5.2008 | Päivitetty 6.5.2008 klo 22:28)
Nedstat Basic - Free web site statistics Personal homepage website counter