Jääkiekon MM-kisat 2006 - Pelaajalistat

Pelaajakokoonpanot ovat alustavia ja niihin voi tulla muutoksia turnauksen ja NHL:n Playoffien edetessä.

Lohko A:
Latvia, Slovenia, Suomi ja Tshekki
Lohko B:
Italia, Ruotsi, Sveitsi ja Ukraina
Lohko C:
Kazakstan, Slovakia, Valko-Venäjä ja Venäjä
Lohko D:
Kanada, Norja, Tanska ja USA

* passeja ei leimattu
LOHKO A
Latvia
Maalivahdit 
1 Martins Raitums, Riga 2000 LAT
30 Sergejs Naumovs, 

Torpedo Nizhni Novgorod RUS 31 Edgars Masalskis,
Neftekhimik Nizhnekamsk RUS Puolustajat 2 Kaspars Astasenko, HPK FIN 3 Arvids Rekis, Augsburger GER 4 Agris Saviels,
Torpedo Nizhni Novgorod RUS 6 Aleksandrs Jerofejevs,
Roanoke Valley USA 8 Guntis Galvins, Riga 2000 LAT 11 Maris Jass, Lada Togliatti RUS 18 Georgijs Pujacs, Riga 2000 LAT 23 Atvars Tribuncovs, Mora SWE Hyökkääjät 5 Janis Sprukts, HPK FIN 9 Viktors Blinovs, Vaasan Sport FIN 10 Lauris Darzins, Kelowna CAN 12 Herberts Vasiljevs, Krefeld GER 13 Grigorijs Pantelejevs, Bolzano ITA 14 Leonids Tambijevs, Basel SUI 16 Aleksjs Sirokovs,
Metallurg Novokuznetsk RUS 17 Aleksandrs Nizivijs,
Torpedo Nizhni Novgorod RUS 20 Juris Stals, Charlotte USA 24 Mikelis Redlihs, Björklöven SWE 27 Aleksandrs Semjonovs, Malmö SWE 47 Martins Cipulis, Riga 2000 LAT
Slovenia
Maalivahdit 
20 Andrej Hocevar, Olimpija Ljubljana SLO
30 Gaber Glavic, Jesenice SLO
33 Robert Kristan, Jesenice SLO

Puolustajat 
3 Robert Ciglenecki, Cortina ITA
6 Bostjan Groznik, Olimpija Ljubljana SLO
7 Mitja Zotlar, Jesenice SLO
12 David Rodman, Jesenice SLO
18 Tomo Hafner, Jesenice SLO
19 Uros Vidmar, Slavija Ljubljana SLO
22 Marcel Rodman, Jesenice SLO
28 Ales Kranjc, Jesenice SLO
37 Mitja Robar, Olimpija Ljubljana SLO

Hyökkääjät
9 Tomaz Razingar, Jesenice SLO
10 Dejan Varl, Jesenice SLO
13 Anze Kopitar, Södertälje SWE
14 Dejan Kontrec, Slavija Ljubljana SLO
15 Egon Muric, Olimpija Ljubljana SLO
17 Jurij Golicic, Jesenice SLO
21 Jaka Avgustincic, Slavija Ljubljana SLO
24 Anze Terlikar, Jesenice SLO
42 Mitja Sivic, Olimpija Ljubljana SLO
78 Luka Zagar, Jesenice SLO 
84 Andrej Hebar, Slavija Ljubljana SLO
Suomi
Maalivahdit
30 Fredrik Norrena, Linköping SWE
31 Antero Niittymäki. Philadelphia NHL
32 Niklas Bäckström, Kärpät

Puolustajat
3 Petteri Nummelin, Lugano SUI
4 Olli Malmivaara, SaiPa
5 Lasse Kukkonen, Kärpät
6 Pekka Saravo, Luulaja SWE
7 Aki Berg, Toronto NHL
9 Mikko Luoma, Linköping SWE
18 Tuukka Mäntylä, Tappara
33 Mikko Lehtonen, Kärpät

Hyökkääjät
10 Sean Bergenheim, NY Islanders NHL
11 Tomek Valtonen, Jokerit 
12 Esa Pirnes, Blues
15 Tuomo Ruutu, Chicago NHL
16 Ville Peltonen, Lugano SUI
20 Antti Miettinen, Dallas NHL
21 Mikko Koivu, Minnesota NHL
22 Tommi Santala, Jokerit
23 Riku Hahl, Davos SUI
24 Jari Viuhkola, Kärpät
25 Jukka Hentunen, Lugano SUI
28 Jani Rita, Pittsburgh NHL
36 Jussi Jokinen, Dallas NHL
37 Jarkko Ruutu, Vancouver NHL
71 Tomi Kallio, Frölunda SUI
Tshekki
Maalivahdit 
31 Adam Svoboda, Pardubice CZE
33 Milan Hnilicka, Liberec CZE
42 Tomas Popperle, Eisbären Berlin GER

Puolustajat 
2 Lukas Krajicek, Florida NHL
4 Zbynek Michalek, Phoenix NHL
5 Martin Richter, Liberec CZE
15 Tomas Kaberle, Toronto NHL
35 Jan Hejda, Himik RUS
41 Martin Skoula, Minnesota NHL
80 Zdenek Kutlak, Budejovice CZE
Marek Zidlicky, Nashville NHL

Hyökkääjät 
9 David Vyborny, Columbus NHL
10 Petr Hubacek, Vitkovice CZE
14 Tomas Plekanec, Montreal NHL
17 Jaroslav Hlinka, Sparta Praha CZE
25 Jaroslav Bednar, Sparta Praha CZE
27 Jan Hlavac, Geneve SUI
28 Miloslav Horava, MoDo SWE 
38 Jan Bulis, Montreal NHL
40 Jaroslav Balastik, Columbus NHL
53 Ivo Prorok, Slavia Praha CZE
60 Tomas Rolinek, Pardubice CZE
62 Petr Tenkrat, Kärpät FIN
77 Patrik Stefan, Atlanta NHL
91 Martin Erat, Nashville NHL
LOHKO B
Italia
Maalivahdit 
29 Jason Muzzatti, Bolzano ITA
35 Thomas Tragust, Merano ITA
85 Rene Baur, Bruneck Brunico ITA

Puolustajat
3 Carter Trevisani, Asiago ITA
6 Michele Strazzabosco, Milano ITA
7 Alexander Egger, Ritten ITA
8 Florian Ramoser, Bolzano ITA
14 Carlo Lorenzi, Alleghe ITA 
26 Armin Helfer, Asiago ITA
50 Christian Borgatello, Milano ITA

Hyökkäjät
9 Giorgio de Bettin, Cortina ITA
15 Luca Felicetti, Fassa ITA
16 John Parco, Asiago ITA
17 Anthony Iob, Klagenfurt AUT 
18 Paolo Bustreo, Ritten ITA
21 Giuseppe Busillo, Milano ITA
22 Stefano Margoni, Bolzano ITA 
24 Andrea Molteni, Milano ITA
28 Manuel de Toni, Alleghe ITA
34 Jason Cirone, Asiago ITA
71 Luca Ansoldi, Ritten ITA
80 Enrico Chelodi, Bolzano ITA
Ruotsi
Maalivahdit 
1 Stefan Liv, HV 71 SWE
30 Johan Holmqvist, Brynäs SWE
34 Daniel Henriksson, Färjestad SWE

Puolustajat 
3 Mattias Timander, MoDo SWE 
6 Magnus Johansson, Linköping SWE
7 Niklas Kronwall, Detroit NHL 
18 Per Hållberg, Färjestad SWE 
23 Ronnie Sundin, Frölunda SWE
25 Andreas Holmqvist, Linköping SWE
29 Kenny Jönsson, Rögle SWE

Hyökkääjät
9 Tony Mårtensson, Linköping SWE
11 Jesper Mattson, Färjestad SWE
16 Jonas Nordquist, Luleå SWE
17 Mathias Johansson, Färjestad SWE
20 Joel Lundqvist, Frölunda SWE 
24 Andreas Karlsson, HV 71 SWE
31 Björn Melin, HV 71 SWE
33 Fredrik Emwall, Linköping SWE
37 Mikael Samuelsson, Detroit NHL
39 Johan Franzén, Detroit NHL
40 Henrik Zetterberg, Detroit NHL
51 Mika Hannula, HV 71 SWE
72 Jörgen Jönsson, Färjestad SWE
92 Michael Nylander, NY Rangers NHL
Sveitsi
Maalivahdit 
20 Jonas Hiller, Davos SUI
40 David Aebischer, Montreal NHL
44 Marco Buhrer, Bern SUI

Puolustajat 
3 Julien Vauclair, Lugano SUI
5 Severin Blindenbacher, Zürich SUI
6 Timo Helbling, Tampa Bay NHL
7 Mark Streit, Montreal NHL
11 Martin Steinegger, Bern SUI 
29 Beat Forster, Zürich SUI
57 Goran Bezina, Geneve SUI

Hyökkääjät 
10 Andres Ambühl, Davos SUI
12 Patric Della Rossa, Zug SUI
18 Thomas Déruns, Geneve SUI
23 Thierry Paterlini, Zürich SUI
27 Valentin Wirz, Lugano SUI
28 Martin Plüss, Frölunda SWE
32 Ivo Ruthemann, Bern SUI
35 Sandy Jeannin, Lugano SUI 
36 Marc Reichert, Bern SUI
37 Raffaele Sannitz, Lugano SUI
67 Romano Lemm, Kloten SUI
88 Kevin Romy, Lugano SUI
Ukraina
Maalivahdit 
1 Konstantin Simtshuk, 

Metallurg Magnitogorsk RUS 20 Igor Karpenko, Sokol Kiev UKR 22 Aleksander Fedorov, Sokol Kiev UKR Puolustajat 2 Juri Gunko, Sokol Kiev UKR 3 Sergei Klimentjev Bars-Kazan RUS 4 Vasil Polonitski, Sokol Kiev UKR 5 Denis Isajenko, Sokol Kiev UKR 6 Andrei Srjubko, Tver RUS 9 Juri Navarenko, Sokol Kiev UKR 11 Artem Ostrushko, Spartak Moskova RUS 31 Vjatseslav Zavalnjuk, Novosibirsk RUS Hyökkääjät 7 Valentin Oletski, Sokol Kiev UKR 10 Vadmin Shahraitshuk, Dynamo Minsk BLR 15 Vitali Litvinenko, Sokol Kiev UKR 16 Vasili Bobrovnikov, Sokol Kiev UKR 18 Juri Djatshenko, Vitjaz Tshehov RUS 21 Aleksander Materuhin,
Himvolokno Mogilijev BLR 23 Roman Salnikov, Keramin Minsk BLR 24 Vitali Donika, Neftjanik Almetevsk RUS 25 Oleg Shafarenko,
Himvolokno Mogilijev BLR 27 Kostantin Kasjantshuk,
Tsheljabinsk RUS 29 Vitali Sementshenko, Junost Minsk BLR 34 Boris Protsenko, Dynamo Minsk BLR
LOHKO C
Kazakstan
Maalivahdit 
1 Sergei Tambulov, Metallurg Serov RUS
41 Roman Medvedjev, Gornak Rudnyi KAZ

Puolustajat 
2 Jevgeni Mazunin, Ust-Kamen KAZ
12 Oleg Kovalenko, Ust-Kamen KAZ
16 Jevgeni Blohin, Tver RUS
26 Andrei Savenkov, Ust-Kamen KAZ
43 Jevgeni Pupkov, SKA Pietari RUS
52 Aleksei Koledajev, Novosibirsk RUS
64 Artjom Argokov, 

Metallurg Novkuznetsk RUS Hyökkääjät 7 Aleksei Litvinenko,
Spartak Moskova RUS 8 Andrei Trotshinski, Ust-Kamen KAZ 9 Vadim Rifel, Freiburg GER 11 Talgat Zhailaujov, Ust-Kamen KAZ 17 Aleksander Koreshkov, Ust-Kamen KAZ 18 Konstatin Shafranov,
Nizhni Novgorod RUS 19 Jevgeni Koreshkov, Ust-Kamen KAZ 22 Andrei Ogorodnikov, Ust-Kamen KAZ 23 Andrei Ptsheljakov,
Krylja Sovjetov, RUS 25 Andrei Samohvalov, Himik RUS 32 Nikolai Zarzhitski, Barnaul RUS 36 Andrei Spiridonov, Barys Astana KAZ 48 Roman Startshenko, Ust-Kamen KAZ 81 Vadmim Krasnoslabotsjev, Omsk RUS
Slovakia
Maalivahdit 
25 Jan Lasak, Pardubice CZE
60 Karol Krizan, MoDo SWE

Puolustajat 
7 Martin Strbak, SKA Moskova RUS
11 Dusan Milo, Nitra SVK 
15 Dominik Granak, Slavia Praha CZE
17 Tomas Harant, Budejovice CZE
23 Rene Vydareny, Budejovice CZE
68 Milan Jurcina, Boston NHL 
71 Tomas Harant, Budejovice CZE
75 Richard Stehlik, Sparta Praha CZE

Hyökkääjät 
6 Miroslaw Zalesak, Södertälje SWE
8 Martin Cibak, Tampa Bay NHL
9 Lubomir Vaic, Liberec CZE
16 Milan Bartovic, Chicago NHL
19 Rastislav Pavlikovsky, MoDo SWE
21 Miroslav Kovacik, Nitra SVK
22 Richard Kapus, 

Metallurg Novokuznetsk RUS 27 Andrej Kollar, Nitra SVK 28 Ivan Ciernik, Köln GER 43 Tomas Surovy, Pittsburgh NHL 81 Marian Hossa, Atlanta NHL 91 Marcel Hossa, NY Rangers NHL 99 Milan Bartovic, Chicago NHL
Valko-Venäjä
Maalivahdit
2 Sergei Shabanov, SKA Pietari, RUS 
31 Andrei Mezin, Salavat Julajev Ufa RUS

Puolustajat
4 Aleksander Makritski, Dynamo Minsk BLR
7 Sergei Erkovitsh, Junost Minsk BLR
27 Aleksander Zhurik, Dynamo Minsk BLR
30 Vladimir Kopat, Junost Minsk BLR
32 Uladzmir Svita, Gomel BLR
43 Viktor Kostjutshenok, Junost Minsk BLR
70 Vladimir Dzianisau, Keramin Minsk BLR

Hyökkääjät
8 Andrei Mihalev, Keramin Minsk BLR
10 Oleg Antonenko, Dynamo Minsk BLR
11 Jevgeni Esaulov, Keramin Minsk
16 Andrei Skabelka, Dynamo Minsk BLR 
17 Jevgeni Kurilin, Keramin Minsk BLR
18 Aleksei Ugarov, 

Neftekhimik Nizhnekamsk RUS 19 Dimitri Meleshko,
Salavat Julajev Ufa RUS 26 Sergei Kukushkin, Kapitan Stupino RUS 68 Jaroslav Tshupris,
Salavat Julajev Ufa RUS 77 Dimitri Dudik, Dynamo Minsk BLR 84 Mihail Grabovski, Dynamo Moskova RUS
Venäjä
Maalivahdit 
40 Sergei Zvjagin, Dynamo Moskova RUS
45 Aleksander Fomitshev, SKA Moskva RUS

Puolustajat 
4 Andrei Krutshinin, Lada Togliatti RUS 
5 Sergei Zhukov, Lokomotiv Jaroslavl RUS
6 Ilja Nikulin, Bars Kazan RUS
16 Kiril Koltsov, Avangard Omsk RUS 
27 Vitali Atjushov, 

Metallurg Magnitogorsk RUS 28 Denis Kuljash, Dynamo Moskova RUS 38 Vadim Khomitsky, SKA Moskova RUS 55 Dimitri Bykov, Dynamo Moskova RUS Hyökkääjät 7 Aleksei Mihnov, Lokomotiv Jaroslav RUS 8 Aleksander Ovetshkin, Washington NHL 12 Danis Zaripov, Bars Kazan RUS 14 Igor Grigorenko,
Severstal Tsherepovets RUS 15 Nikolai Kulemin,
Metallurg Magnitogorsk RUS 18 Konstatin Gorovikov, Avangard Omsk RUS 21 Aleksander Haritonov,
Dynamo Moskova RUS 32 Aleksander Semin, Himik RUS 33 Maksim Sushinski, Dynamo Moskova RUS 71 Jevgeni Malkin,
Metallurg Magnitogorsk RUS 79 Denis Arhipov, Himik RUS 97 Igor Jemelejev, SKA St. Petersburg RUS
LOHKO D
Kanada
Maalivahdit
30 Marc Denis, Columbus NHL
35 Alex Auld, Vancouver NHL

Puolustajat 
2 Dan Hamhuis, Nashville NHL
3 Stephane Robidas, Dallas NHL
5 Brent Seabrook, Chicago NHL 
6 Brad Stuart, Boston NHL 
16 Trevor Daley, Dallas NHL
25 Mickey Dupont, Berlin
55 Nick Schultz, Minnesota NHL

Hyökkääjät
7 Jeff Carter, Philadelphia NHL
12 Glen Metropolit, Lugano
13 Mike Cammalleri, Los Angeles NHL
14 Brendan Shanahan, Detroit NHL 
17 Scott Hartnell, Nashville NHL
18 Mike Richards, Philadelphia NHL
19 Kyle Calder, Chicago NHL
26 Brad Boyes, Boston NHL
27 Matt Pettinger, Washington NHL
29 Jason Williams, Detroit NHL
37 Patrice Bergeron, Boston NHL
87 Sidney Crosby, Pittsburgh NHL
89 Mike Comrie, Phoenix NHL
Norja
Maalivahdit 
1 Jonas Norgren, Storhamar NOR 
30 Pål Grotnes, Växjö SWE
39 Mathias Gundersen, Fredrikstad NOR

Puolustajat 
6 Jonas Holos, Sarpsborg NOR
7 Tommy Jakobsen, Düsseldorf GER
16 Erik Ryman, Djurgården SWE 
23 Mats Trygg, Iserlohn GER 
36 Lars Erik Lund, Vålerenga NOR
54 Anders Myrvold, Vålerenga NOR
56 Johnny Nilsen, Frisk-Asker NOR 

Hyökkääjät 
8 Mads Hansen, Storhamar NOR
9 Marius Holtet, Iowa USA
10 Lars Erik Spets, Brynäs SWE
11 Lars Peder Nagel, Oskarshamn SWE
14 Marius Trygg, Crimmitschau GER
19 Per-Åge Skröder, Södertälje SWE
20 Anders Bastiansen, Mora SWE
21 Morten Ask, SaiPa FIN
24 Jonas Andersen, Sarpsborg NOR
27 Tommy Marthinsen, Vålerenga NOR 
28 Kjell Richard Nygård, Vålerenga NOR
29 Tore Vikingstad, Düsseldorf GER
41 Patrick Thoresen, Djugården SWE 
Tanska
Maalivahdit 
1 Patrick Galbraith, Sönderjyske DEN
30 Michael Madsen, Herlev DEN
31 Peter Hirsch, Nordsjaelland DEN

Puolustajat
2 Rasmus Pander, Odense DEN
4 Mads Boedker, Rodovre DEN
5 Daniel Nielsen, Herning DEN
7 Jesper Damgaard, MoDo SWE
20 Christian Schioldan, Frederikshavn DEN
25 Andreas Andreasen, Esbjerg DEN
26 Morten Dahlmann, Nordsjaelland DEN
47 Thomas Johnsen, Nordsjaelland DEN

Hyökkääjät 
9 Kasper Degn, Nordsjaelland DEN
10 Bo Nordby-Andersen, Aalborg DEN
11 Michael Smidt, Rödövre DEN
12 Peter Regin, Timrå SWE
13 Morten Green, MoDo SWE
15 Frans Nielsen, Timrå SWE 
16 Christoffer Kjaergaard, Herning DEN
17 Jannik Hansen, Portland USA
18 Thomas Reinert, Frederikshavn DEN
19 Kim Staal, Malmö SWE
27 Jens Nielsen, Aalborg DEN
39 Martin Pyndt, Rödövre DEN
USA
Maalivahdit
31 Craig Anderson, Chicago NHL
33 Jason Bacashihua, St. Louis NHL

Puolustajat 
6 Joe Corvo, Los Angeles NHL
7 Ryan Suter, Nashville NHL 
25 Hal Gill, Boston NHL 
34 Frederick Meyer, Philadelphia NHL
41 Andrew Alberts, Boston NHL
44 Brooks Orpik, Pittsburgh NHL
55 Michael Komisarek, Montreal NHL

Hyökkääjät 
8 Phil Kessel, U. of Minnesota 
9 Andrew Hilbert, Pittsburgh NHL
11 Marty Reasoner, Boston NHL
12 Ryan Malone, Pittsburgh NHL
14 Mark Cullen, Chicago NHL
16 James Slater, Atlanta NHL
17 Ryan Kesler, Vancouver NHL
18 Richard Park, Vancouver NHL
19 Drew Stafford, U. of North Dakota USA
20 Richard Umberger, Philadelphia NHL
21 Yan Stastny, Boston NHL
23 Dustin Brown, Los Angeles NHL
28 Adam Hall, Nashville NHL
Lähde: YLE

Jääkiekon MM-kisat 2006
Lohkojako
Otteluohjelma
Pelaajalistat


(Julkaistu 7.5.2006 | Päivitetty 10.5.2006 klo 22:53)
Nedstat Basic - Free web site statistics Personal homepage website counter