KURUNSAARI -
EN GÅNG TILL

Pääsivu

Pääsivu Fact file Projekti Pulinaa pusikosta Keskustelualue Linkit Blogi Arkisto
Palaute 





Takaisin etusivulle


1.8. Yhden kortin varassa

Näin se on tämä kesä livahtanut jo siihen pisteeseen, että kalenterista käännettiin tänään jo kahdeksas sivu esille. Tämä tietenkin edellyttää sitä, että käytössä ei ole juliaaninen kalenteri. No joka tapauksessa tilanne on se, että huomenna pitäisi startata vanha sotaratsu (+ kulkuvälineenä toimiva auto) ja suunnata kohti Lappeenrantaa ja vuotuisia (Henkivakuutusyhtiö/Urho)Kalevalaisia perinnejuhlia.

No kesän kulkua ei tässä nyt sen kummemmin varmaankaan tartte alkaa erittelemään. Välillä on satanut ja toisin ajoin on ollut kosteaa. Tuloksetkin löytyvät tilastoista (paitsi Saarijärven juhannus, mikä ei harmita ollenkaan), joten niitäkään en ala tässä kertaamaan. Eipä sitä puukkoa viiti omassa haavassa pyöritellä...

Monen asian summana tämän kesän tulokset ovat olleet sellaisia kuin ovat, voisi jopa mukailla vanhaa poliitikkoa "Kansa ei ole puhunut, pulinat pois", sillä kansa varmaan olisi eri tavalla turissut jos tulokset olisivat olleet edes siedettäviä. Harjoituksissahan tuo touhu on ollut läpi kesän kohtalaisella tasolla, ei ennätystasolla, mutta kisatuloksia paremmalla tasolla kuitenkin. Kisoissa on sitten sattunut monenlaisia lapsuksia tekniikkaongelmien, tehojen puutteen sekä pienen sairastelunkin takia. Syntipukkeja saa hakea, eikä tarvitse kauaa etsiä:)

No virheistä opitaan ja tuolla alempana hymyilevä herrasmies(?) onkin yhteistyössä yllekirjoittaneen kanssa luonut jo suunnitelmia tulevaa talvea ja harjoituskautta kohti. Mutta puhellaan niistä myöhemmin, käydään nyt tämä kesä loppuun kuitenkin ensin. Kuten otsikko kertoo, tämän kesän suhteen kaikki on nyt yhden kortin varassa. Tuloksellisesti tästä ei enää hyvää kesää saa aikaiseksi, mutta hyvä sijoitus perjantaina toisi hieman valoa tunnelin päähän. Loppukilpailuun eli kahdeksan parhaan joukkoon pääseminen on ehdoton minimitavoite, josta luopumiseen ei ole vielä tullut yhtään riittävän hyvää syytä. Loppukilpailussa on sitten tarkoitus kisata sijoista 5-7 tasaväkisesti muiden kärkinelikon takana taistelevien karjujen kanssa. En ala tässä veikkailemaan sitä, millaisia tuloksia noihin sijoituksiin vaaditaan, mutta eiköhän ne ole kuitenkin ihan tehtävissä olevia lukemia. Harjoitukset on Lapinlahden fiaskon jälkeen menneet kerrankin ihan suunnitelmien mukaan ja tässä onkin nyt hyvä nouseva viritys päällä kohti perjantaita. Katotaan miten käy.     
7.6.

Kausi tuli tänään tosiaan avattua. Isojen käynnistymisvaikeuksien jälkeen kuudennella kierroksella työnnetty 16,81 lämmitti mieltä tässä vaiheessa kesää ihan riittävästi. Kunhan tässä saa lajitreenit taas kulkemaan niin tuloksetkin varmasti paranee.  Jos olisi tarvetta brassailla niin voisi todeta, että tulos on paras ulkoratatulokseni 34 kuukauteen. Tällaista tarvetta ei kuitenkaan ole:) Viime vuodesta ollaan jo kolme senttiä edellä.

Nyt edessä on parin viikon valmistautuminen juhannukseen ja juhannuskisoihin, joissa tarkoituksena on laittaa jo pikkaisen paremmille lukemille.
7.6.

Kilpailukauden alkuun on aikaa tätä kirjoitettaessa noin kolme ja puoli tuntia. Tunnelmat ovat jokseenkin kaksijakoiset, sillä taaksejäänyt toukokuu oli tänä(kin) vuonna harjoituksellisesti erittäin vaikea eikä hyvien harjoitusten määrä todellakaan huimaa päätä. Toisaalta kulunut viikko on ollut parin onnistuneen ominaisuusharjoituksen ansiosta hyvä, mikä antaa uskoa loppukesän lisäksi myös tulevaan iltaan.

Tulostavoitetta ei vielä tähän avauskisaan ole asetettu vaan pyrkimyksenä on tehdä ehjiä suorituksia, joista toivottavasti joku myös mitataan. Kesän suhteen tilanne näyttää kuitenkin valoisalta. 

7.4. Vielä toinen viikko esimerkiksi

Maanantai:

Lajiharjoitus
5+12 6 kg, ihan kohtalainen tatsi.
Mukaan hieman kuulanheittoja.

Tiistai:

Voima:
Penkki
4x120kg
3x140kg
1x150kg
1x160kg
1x170kg
2x0x180kg
Ei jaksanu tehdä pikavoimaa, joten otin ykkösiä

Etukyykky:
4x60kg
4x100kg
4x125kg
Tämän jälkeen piti lopettaa polven takia.

Keskivartalo:
Hieman pyörittelyjä ringissä ja sen ulkopuolella.

Pohjehypyt:
2x10x20kg

Keskiviikko:

p: Lajiharjoitus
Alle muutama kuulanheitto
4+16/6kg Hemmetin hyvä tatsi, mutta ei näyttänyt mitenkään erikoiselta. Ei talven lyhimpiä.

i: 
Lajiharjoitus sängyllä sekä sähköpostin äärellä, kerrattiin vanhoja työntöjä ja haettiin ideoita. Jotain löytykin.


Torstai:

Voimaharjoitus poikkeuksellisesti illalla
Penkki:
4x100kg
4x120kg
4x130kg
4x140kg
3,8x150kg
3x120kg
5x120kg

Pohkeet:
3x8x50kg

Ojentajat taljalla
3x8x40kg per käsi

Hivenen keskivartaloa ja pari ponnistusyritystä.

Perjantai:

Lepo, kevyttä ja vähäistä ulkoilua.

Lauantai:

LEPO + matkustus pääsiäisen viettoon I

Sunnuntai

LEPO + matkustus pääsiäisen viettoon II

Tuleva viikko onkin tarkoitus ottaa selvästi kevyempänä, maanantaina Kuortaneelle työntämään rautapalloa, kunhan pöly laskeutuu (eli SUL:n leiri loppuu), keskiviikkona Joensuuhun, jossa treeni torstaina ja/tai perjantaina. Ainakin tähän mennessä kuluneen huhtikuun perusteella voi todeta, että huhtikuusta on muodostumassa selkeästi parempi kuin viime vuosina.
5.4. Harjoittelusta hieman tarkemmin

Päätin tässä tulevan pääsiäisen kunniaksi valottaa hieman tarkemmin harjoitteluni sisältöä, jos vaikka jota kuta sattuisi kiinnostamaan. Esimerkkiviikkona käytän tässä viime viikkoa (26.3 - 1.4.).

Viime viikon tekeminen näytti tältä:

Maanantai:
Lajiharjoitus Joensuu Areenalla 4 + 12-14 /6kg. Huonohko tatsi, liike ei riittänyt.
Alle ja päälle kuulanheittoja, yhteensä ehkä 20 heittoa nelosta PYT/AE  HUOM! Toinen kerta kuulanheittoja n. kahteen vuoteen, edellinen lauantaina

Tiistai:
Voimailua:
Penkki:
verryttelysarjat 60-100 kg.
4x3x120 kg mahdollisimman nopeasti, tarkoituksena liikuttaa rautaa.

Hyppelyt:
Käsipainohypyt 4x6x14kg (per käsi)?
Pohjehypyt 2x8x20kg

Hivenen keskivartaloa

Keskiviikko:
p: Lajiharjoitus Joensuu Areenalla 4+20-25 / 6kg , parempi liike kuin maanantaina, muttei osu. Ei tippunu varpaille, mutta odotin parempaa. Alle PYT:ä
i:L
ajiharjoitus sängyllä sekä sähköpostin äärellä. Useita suorituksia, pääasiassa hyviä. Alkaa aukeamaan.

Torstai:
Lajiharjoitus Joensuu Areenalla 4 + 10-12 /6 kg. Viikon paras Areenan lajitreeni. Hyvää otetta. Tässä treenissä mies alkoi jo hieman hyytymään.

Perjantai:
Voimailua 
Kevyt penkki, aika sama kuin tiistaina. Ei liikkunu ollenkaan.
Etukyykky:
Nelosia nousevalla kuormalla 5 tai 6 kpl, isoin kuorma 135kg. Ensimmäistä kertaa aikoihin etukyykkyä --> henkisesti helpottavaa. Sattuu, muttei puhuta siitä.
Pikkaisen palauttavaa ponnistelua ja keskivartaloa päälle.

Lauantai:

Totaalilepo. Lataillaan akkuja.

Sunnuntai:

Lepo, hieman ulkoilua. Lataillaan akkuja.

Kokonaisuutena hyvä viikko, pelottavaa siirtymistä kohti määräharjoittelua (peräti 5 harjoitusta viikkoon) Keskiviikko pitäis pyhittää levolle, mutta tykkään enemmän treenata viikolla, että saa viikonloput rauhoittua.

Määriä en ole tottunut laskemaan, paitsi nyt sen verran harjoitusyksiköt pitäisi mennä suurin piirtein suhteella 1:1 eli esim yht. 5 kertaa lajia tai voimaa + yht. 5 kertaa juoksua, kuulanheittoa, hyppelyitä. pelkkää keskivartaloa tai muuta rentouttavaa actionia.  Tiedän aika tarkasti, että miten omaa tekemistä pitäisi kehittää, mutta enpä kerro vielä tässä yhteydessä kaikkea, jos vaikka saataisiin foorumin puolella hieman keskustelua aikaiseksi.
31.3.

Pitkästä aikaa päivitystä tilanteeseen. Vaikka tässä ei ole tätä tullut päivitettyä niin ei tilanne kuitenkaan se ole, etteikö tässä urheiltu olisi. Huomenna alkavaan huhtikuuhun päästään lähtemään hyvästä tilanteesta, voisi jopa sanoa, että mennyt maaliskuu on ollut harjoituksellisesti kautta aikain paras maaliskuu.

Vuosia vaivanneet tekniikkaongelmat ovat vähitellen alkaneet antamaan periksi eli niihin olemme löytäneet oikeita ratkaisukeinoja. Tokihan tilanne on se, että tekniikan kanssa saa askarrella vielä Kalevan kisa -viikollakin, mutta sehän nyt lienee aika tuttua kaikille. Kuuden kilon kumikuula lentää melko lähelle niitä lukemia, joihin sen tässä kevään aikana pitääkin. Suunnitelmissa on kohtalainen tasonnosto rautakuulaan ja betonille siirryttäessä. Ensi viikolla on ilmeisesti hieman takatalvea ilmassa, joten ulkoruokintakauden alku tuskin tapahtuu vielä ensi viikolla, mikä ei ole ollenkaan huono asia.

Voimatasot on ihan hyvällä mallilla (kuten moni on varmaan huomannut, voimatasot on aina tätä kirjoitettaessa 'ihan hyvällä tasolla') voima on tarttunut kohtalaisesti ja kevään maksimivoimakaudelle lähdetään hyvistä asemista. Ennen ja jälkeen tuota maksimivoimakautta on tarkoitus tehdä hivenen pikavoimaa, jolla pyritään varmistamaan se tärkeistä tärkein eli raudan liikkuminen nopeasti.

Terveystilanne on kohtalainen, selkä vaivaa ajoittain, oikea polvi silloin tällöin ja vasen polvi koko ajan:=) Jalkojen treenaaminen on ollut aika vaihtelevaa, ja tuntuukin siltä, että jalkojen voimataso sekä irtiotto ovat tällä hetkellä ykkösehdokkaat tulevan kesän pilaajiksi. Mutta eilen onnistuin kumartelemaan etukyykyssä yli 100 kilon rautojen kanssa, joten ei tilanne katastrofaalinen ole. Parisenkymmentä kiloa sarjaan lisää niin alkaa jalatkin olemaan riittävässä iskussa. Voimastahan tuo ei sinänsä ole kiinni, enemmänkin tatsista. Terveystilanteen kannalta oikeastaan paras uutinen on se, että viime viikonloppuna pystyin tekemään ensimmäiset kuulanheitot pariin vuoteen. Nehän on kautta vuosien ollut meikäläiselle parasta mahdollista tehotreeniä.

Kokonaisuutena voi sanoa, että saattaahan kesällä jotain tapahtuakin. Tavoitteet on mitä on eikä niistä ole tarvetta luopua.
17.1.

Kuluneen puolentoista kuukauden harjoittelu on sujunut hyvin ja melko täysin suunnitelmien mukaisesti. Lukuunottamatta toki tälle viikolle osunutta flunssaa, joka samalla estää kilpailemisen hallikaudella. Hallikauden oli tarkoitus kestää noin 40 minuuttia tulevana lauantaina Pohjois-Karjalan pm-kisoissa. Suomalainen yleisurheilu ei tästä päätöksestä kovinkaan paljon tule kärsimään.


Harjoittelu on siis sujunut kelvollisesti, suurimpana plussana se, että vuosi 2007 on alkanut siinä mielessä hyvin, että polvi on parantunut siinä määrin hyvin, että jalkakyykyn tekeminen on ollut mahdollista. Muutenkin rautaosastolla tilanne näyttää lupaavalta eli aikataulussa ollaan. Rinkiurheilussa tilanne ei ole ollut ehkä ihan yhtä hyvä, vaikka paljon hyviä suorituksia onkin saanut tehtyä. Vahingosta viisastuneena kevään epistola onkin lajitehokkuuden ja lajinopeuden hallinnan kehittäminen.
30.11.

Syksy on ehtinyt jo pitkälle ja harjoituskausikin on jo ihan hyvässä vauhdissa. Syksy on sujunut melko lailla suunnitelmien mukaan, mitä nyt pieni polvivaiva on hieman haitannut menoa viimeisinä viikkoina. Lähtökohdat talven tärkeimmille harjoittelujaksoille ovat kuitenkin erittäin hyvät, voimaa on tähän vaiheeseen vuotta aika sopivasti ja muutamasta tekniikkatreenistä voi todeta, että edellytykset hyville teknisille suorituksille jatkossa ovat ehdottomasti olemassa.

Muutto joksikin aikaa Joensuuhun toi eteen myös sen tilanteen, että katsoin järkevimmäksi vaihtoehdoksi seurasiirron paikalliseen Katajaan. Kiitokset Virkiälle menneistä vuosista, nyt on aika suunnata tulevaisuuteen Joensuun Katajan riveissä.



Syksyllä saimme talven harjoitusohjelman valmiiksi, ohjelmasta tuli mielestämme niin hieno, että valmentaja Tomi Nissistä suorastaan nauratti.

KESÄ 2006

4.8. (Todennäköinen) Kauden päätös Leppävirralla

Työnsin eilen Leppävirralla todennäköisesti tämän kesän viimeisen kilpailun. Sain kaudelle loistavan päätöksen työntämällä kauden parhaani 16,78m.
Ihan mukava tilanne kun kesän pisimmät, ja kesän pisimmät mitatut, työnnöt sattuvat päätöskisaan. Pari yliastuttua oli todennäköisesti "uudella" metriluvulla, mutta ne ei tällä kertaa pysynyt sisällä, vaikka toisessa oli hyvät mahdollisuudet "seisoa" työntö. Sarjaan osui neljä hyvää työntöä ja kaksi tälle kesälle tyypillistä huonompaa työntöä. Ensimmäisellä kierroksella mittautin kauden siihen mennessä parhaan tuloksen 16,48m ja neljännellä kierroksella tuon 16,78m. Toiselle ja kolmannelle kierrokselle sattuivat nuo "pitkät" yliastutut. Olen erityisen tyytyväinen siihen, että vielä parin yliastutun jälkeen sain homman kasaan ja työnnettyä laillisen työnnön. Minusta se kielii siitä, että ajatus alka työnnön suhteen olla kohillaan. Yksi tämän kesän ongelmista on ollut siinä, että ei ole "pikku-näppäryys" riittänyt eikä siten noita vauhdikkaampia työntöjä ole saanut pidettyä ringissä. Miltei kaikki tänä kesänä mitatut työnnöt ovat olleet hyvin rauhallisia enkä ole niissä päässyt käyttämään parhaita ominaisuuksiani (vaakasuora liikevirta - lajinopeus). No täytyy toivoa, että talven aikana tulee liikuttua sen verran, että ensi kesänä voi laittaa työntöön jo hieman hallittua nopeuttakin. Toki tänäkin kesänä on tullut työnnettyä nopeita työntöjä, mutta se on tuo hätäily ihan eri asia=)

Eilisen kisan voitti A.Rauhala tuloksella 17,20m. Leppävirran oma "poika" Boogie "Jari" Mustonen sen sijaan ilmeisesti kavahti virkavallan (konst. Rauhala) läsnäoloa siinä määrin, että oli kisan aikana lumiukkoakin pahemmin pihalla työntäen ehkä hieman yli 15 metriä.


2.8.

Kävin eilen Kivijärvellä kilpailemassa. Kalevan kisojen jälkeen ei ole juurikaan tullut liikuntaa harrastettua, mutta siitä huolimatta, tai sen takia, työnsin eilen kesän toiseksi parhaan tulokseni 16,28. Tällä kertaa sarjaan mahtui jopa kaksi yli 16 metrin mitattua työntöä. Kalevan kisoissa ollut tukkoisuus oli lepäillessä kadonnut, joten työntäessä pystyi taas hieman jotain yrittämäänkin. Huomenna Leppävirralle päättämään tämä kausi, kauden paras saattaa parantua, jos homma oikein osuu kohilleen.


25.7. Kalevan Kisat

Kauden kakkostavoite Kalevan kisat oli ja meni. Ykköstavoite oli päästä kisoihin ja kakkostavoite kilpailla siellä. Jyväskylässä minimitavoitteena oli päästä 12 parhaan joukkoon, mikä onnistuikin, joskin ennakoitua huonommalla tuloksella. Finaalissakin oli täydet mahdollisuudet 8 parhaan joukkoon, mutta tällä kertaa siinä ei onnistuttu. Finaalin kolmas työntö oli ilmeisesti riittävän pitkä, mutta hätäily työnnön alussa esti taas ringissäpysymisen. Sen tuolla kyllä huomasi, että tällä harjoituspohjalla ei kahtaa kisaa pysty samaan päivään työntämään. Ongelma olisi ollut paremmalla karsinnalla estettävissä, mutta jotenkin tuo Kalevan kisojen karsinnan ensimmäinen työntö lipsuu kädestä vuodesta toiseen=) Mutta joka tapauksessa oli hemmetin hieno kisata Kalevan kisoissa ja suoriutua suurin piirtein puhtain paperein. Ensi vuonna voi sitten yrittää parantaa tuota sijoitusta huomattavasti.


Kausi jatkuu ensi viikon tiistaina Kivijärven pk-kisoissa, jonka jälkeen saattaa käydä niin, että muut kiireet ajavat kuulantyönnön ohi pieneksi hetkeksi.



19.7.

Viimeinen lajitreeni ennen Kalevan kisoja ja heinäkuulle kaiken kaikkiaan toinen. Tämän päivän treeni osoitti, että perjantaina voi sattua melkein mitä vaan. Voi olla, että työnnän illalla 17 metrin pintaan ja taistelen pistesijasta, tai sitten työnnän päivällä 15,60 ja olen 16. Huomenna täytyy piipahtaa salilla pyrkimyksenä tehdä jotain järkevää. Mutta joka tapauksessa "hetki" on lähellä, enpä olisi viime vuoden marraskuussa uskonut, että minä olen vielä Kalevan kisoissa viivalla. 19.7.

17.7.

Eilen tuli käytyä Lapinlahdella tekemässä paluu hieman isompiin kisoihin. Tulos oli turhankin hyvin tämän kesän haarukassa, 16.21. Myöskin erittäin tutuksi tulleella tavalla tulos syntyi ensimmäisellä kierroksella ollen ainut mitattu työntö. Jotenkin tuntuu siltä, että jos ensimmäisellä kierroksella saa siedettävän tuloksen niin sen jälkeinen kisa menee liikoja yrittämättä yliyrittämiseksi. Mutta kyllä minä vieläkin Kalevan kisojen finaalipaikkaan (huom. 12 parasta) uskon, mutta kahdeksan joukkoon ei ole kyllä mitään asiaa, sikäli kun siitä nyt on missä vaiheessa voinut edes keskustella. Enitenhän tässä harmittaa se, että kilpailuelämä suomalaisessa yleisurheilussa käytännössä loppuu ensi viikonloppuun. Saa hakemalla hakea kansallisen tason kisoja elokuulta.


15.7.

Pm-kisat keskiviikkona meni kaksijakoisesti; pm-kultaan olen luonnollisesti tyytyväinen, mutta tulos 16,16 jätti hieman toivomisen varaa. Toki tuo 16,16 tuli työnnettyä täysin ilman tehoja eräänlaisena tuloksenvarmistustyöntönä, joten siihen nähden mitta oli erittäin hyvä.  Eipä15 tuo kisavirekään mikään paras ollut ja muutenkin tuntuu, että nykyisillä ominaisuuksilla, lähinnä jalkojen, ei ihan joka ringistä pääse riittävän hyvin liikkeelle. Tuo oli kolmas kisa peräkkäin, jossa mitattuja työntöjä tuli vain yksi. No eihän niitä oikeastaan enempää tarvitakaan. Tähän mennessä kesän kaikissa kisoissa on parhaat työnnöt olleet yliastuttuja tai verryttelytyöntöjä, joten kyllä se siltä vaikuttais, että pidempään työntöön on tänä kesänä mahdollisuuksia. Toivottavasti työntö osuu sopivasti kohdalleen jo huomenna Lapinlahdella ja perjantaina Jyväskylässä.

10.7.

Huomenna on edessä lähtö Pohjanmaalle valmistautumaan EPUN pm-kisoihin, jotka kuulan osalta käydään keskiviikkona. Sitten sunnuntaina olisi ehkä edes eliittikisat Lapinlahdella, en tosin ole saanut vielä minkäänlaista vahvistusta osanotostani. Ja ensi viikolla onkin sitten Kalevan kisat, näin se aika menee. Edellisen harjoituksen olen tehnyt perjantaina, jolloin työntötreenissä sopivasti alipainoinen mötikkä lensi kesän selvästi parhaimpiin lukemiin, vaikka työntöihin sinänsä en kovin tyytyväinen olekaan. Erikoisempia tavoitteita ei tämän viikon kisoihin ole, tosin pm-kulta kiinnostaa tänä vuonna.


5.7. Leppävirta

Leppävirralla tuli tosiaan maanantaina työnnettyä. Ihan hyviä suorituksia kautta linjan sekä kisassa että verryttelyssä, vaikka onhan nuo pk-kisat sellaisia ettei niihin kovin helposti syty. Tosin tuo tavoiteltu A-luokka antoi hyvän motivaatiosysäyksen kisaan. Verryttelyssä sattui pitkästä aikaa tulemaan kunnollinen ahaa-elämys tekniikkaan liittyen ja verryttelyssä saikin sitten pari ihan mukavanmittaista työntöä aikaiseksi. Tehotontahan tuo tekeminen meinaa olla, joten työntöjen ringissäpitäminen on erittäinkin vaikeaa, mutta onneksi edes yksi työntö pysyi kehän sisäpuolella. Boogie Mustonenhan tuon kisan voitti samalla 16,41 tuloksella meikäläisen kanssa. Boogiehan omilla sivuillaan kertoi höpöttäneensä minut ja kuulaprofessorikokelas Nissisen ulos kisasta. Paha sanoa tuohon mitään, sillä eipä tuossa kisan aikana yleensä tule näihin höpöttäjiin paljon keskityttyä. No, mutta ei kerrota tätä Boogielle, jos sille kerran tuli tuosta hyvä mieli=)

Seuraavat kisat on ensi viikolla pm-kisoissa Ylistarossa, sitä ennen olisi tarkoitus ottaa hieman enemmän treeniä eli jopa 4 treeniä viikkoon. Tarkoituksena olisi hakea vähän parempaa fyysistä iskukykyä sekä yrittää hyödyntää tätä koettua ahaa-elämystä työntäessä. Kalevan kisoihinhan tässä nyt tähdätään. Sinne voisi oikeastaan tavoitteeksi laittaa sen, että voittaa ainakin osan nuorista ja keski-ikäisistä työntäjistä, antaa aikuisten vielä tänä vuonna mellastaa ihan rauhassa. Tulostavoitteita en tälle vuodelle enää aseta, jos Leppävirran verryttelyssä työnnetyt työnnöt jäävät kesän pisimmiksi niin olen joka tapauksessa erittäin tyytyväinen.


1.7.

Ylöjärvellä tuli tosiaan kilpailtua. Tulos oli hyvä ottaen huomioon, että millaisista lähtökohdista kisaan lähdin. Siihen sattu viikolle yksi hammasoperaatio, jonka jälkeen syöty antibioottikuuri sekoitti fyysistä tuntumaa vielä tälläkin viikolla. Tuossa eilen kävin sitten ensimmäisen puntin tekemässä tuon kuurin jälkeen ja tuntuma oli heti huomattavasti parempi. Ylöjärvellä ei tekniikkakaan ollut ehkä ihan niin hyvällä tasolla kuin Keiteleellä, mutta täytyy toivoa, että se siitä paranee ja varmistuu. Seuraavien parin viikon tulokset ovat kyllä täysin tekniikasta kiinni. Seuraavat kekkerit on 3.7. Leppävirralla, jonka jälkeen alkaa valmistautuminen pm-kisoihin, jotka on 12.7. Noissa kisoissa täytyisi se A-luokka tehdä, tai ainakin pitäisi saada puhuttua itselle villi kortti Kalevan kisoihin=)

11.6.


Kilpailukausi tuli tosiaan avattua tänään Keiteleellä. kauden avaustulos oli 15,77, joka on tähän tilanteeseen ja ajankohtaan erittäin hyvä. Kuten oletettavaa oli, tekniikka ei oikein pysynyt kisatyönnöissä kasassa, mutta yllättävän hyviä työntöjä sain siltikin aikaan. Pari verryttelytyöntöä sekä pari kisatyöntöä olivat sekä teknisesti että tuloksellisesti erittäin lupaavia, vaikkakin kisassa oli ongelmia saada pidettyä työntöjä ringissä. Mutta joka tapauksessa tästä on hyvä jatkaa, kesän tavoitteeseen on enää 43 senttiä. Ja paranihan tuo viime tulos erittäinkin paljon=)

8.6.
Kilpailukausi olisi tarkoitus avata sunnuntaina Keiteleellä, mutta miltei kokonaan ilman tavoitteita. Jokainen sentti yli 15,50 on plussaa, eikä yksikään sentti alle ole minkään tason katastrofi. Kisat on kaikin puolin sopivaan aikaan ja ajattelin käydä katsastamassa, että millasia työntöjä kisatilanteessa saa aikaan.  Kesän tavoite on edelleenkin a-luokka ja kalevan kisat, mutta mitään niihin liittyvää on tuskin vielä sunnuntain odotettavissa.

31.5
Toukokuun viimeisenä päivänä tilanne näyttää taas himpun verran paremmalta. Harjoitustyöntöjä on tällä hetkellä takana jonkin verran, vauhdilla ehkä parisenkymmentä.  Paljoahan tuo ei ole, mutta pikku vaivat kädessä ja muutenkin tietynlainen harkittu järkevyys on pitänyt työntömäärät aisoissa.  Jos tuon työntömäärän tuplaisi niin alkaisi olemaan kisavireessä. Muutaman viime viikon aikana on selkeästi vahvistunut käsitys siitä, että tämän kesän tavoite on Kalevan kisat Jyväskylässä ja tietenkin ensin tarvittavan tulosrajan saavuttaminen. Harjoitustyönnöt alipainosilla kuulilla ovat olleet kovinkin lupaavan mittaisia, joten tässä on ihan lepposa reenailla ja katsoa mitä kesä tuo tullessaan. Jossain vaiheessa asetin eräänlaiseksi tavoitteeksi työntää vuonna 2007 kolme metriä pidemmälle kuin tänä kesänä, mutta kattoo nyt mitä tapahtuu. 

Voimailupuoli on vielä aika jäistä, mutta kuitenkin harjoituskauden parasta. Alkaa voima riittää tämän kesän tavoitteisiin.
PROJEKTIN ESITTELY

Tervetuloa tutustumaan lähemmin Kurunsaari 2007 -projektiin. Kuten todettua, projektin tarkoituksena on nostaa ko. kuulantyöntäjä lähemmäksi kansallista ja kansainvälistä kärkitasoa kaudella 2006. Projektin vuosilukuna on 2007, koska sitkeät selkävaivat estävät kilpailemisen kesinä 2005 sekä 2006 ja näin ollen harjoitusten perusteella tulossa ollut mittava ennätysparannus siirtyy ensi kesään. Tämän hetken tärkeimpänä tavoitteena on kuntouttaa selkä sellaiseen kuntoon, että se tulevina vuosina kestää huippu-urheilun vaatimukset.


SPONSORIT
Kovin on hiljaista tällä rintamalla...

Takaisin etusivulle