Jyväskylän LastenParlamentti

   

SuurIstuntopäivä alkoi kansalaistoiminnankeskus Matarassa (Matarakatu 6) klo10.00.
 Matarassa työskenneltiin ja ruokailtiin klo 10.00-12.00 ja 11.30.

 

Kuokkalan PikkuParlamentti (2 ääntä):
Krista Järvinen (Tikka) Anton Kinnunen (Pohjanlampi) Juho Mäkinen (Pohjanlampi)
Elsa Näpänkangas (Pohjanlampi) Rosa Rautiainen (Tikka)
Tikan koulun rehtori Pirkko Kilpikoski ja Pohjanlammen koulun opettaja Tarja Majuri.
Vaikuttajakummi kaupunginvaltuutettu Juhani Starczewski

 

SuurIstunto Veturitalleilla Kulttuuriklubi Siperiassa torstaina 20.2

 

JYVÄSKYLÄN LASTENPARLAMENTIN SUURISTUNTO

TORSTAINA 20.2 klo12.00

VETURITALLEILLA

LAPSET VAIKUTTAMASSA,

NUORET JA AIKUISET TUKIJOINA

ESITYSLISTA

1. Kokouksen avaus

Kokouksen puheenjohtaja Miika Aarnio avaa kokouksen klo 12.00.

2. Laillisuus ja päätösvaltaisuus

Tarkistetaan läsnäolijat ja todetaan päätösvaltaisuus. Kokous on päätösvaltainen
jos paikalla on vähintään puolet PikkuParlamenttien nimeämistä edustajista.

Kokouskutsu on mennyt edustajille tiedoksi opettajien kautta
15.1.2014, joten kokous on laillisesti koolle kutsuttu.

3. Esityslistan hyväksyminen

Käydään läpi puheenjohtajan johdolla esityslista ja tehdään tarvittaessa muutokset.

4. Pöytäkirjantarkastajien ja ääntenlaskijoiden valinta

Valitaan kaksi pöytäkirjantarkastajaa, jotka toimivat myös ääntenlaskijoina.

ESITYS: Pöytäkirjantarkastajat valitaan ohjaavista nuorista.
Valitut toimivat myös tarvittaessa ääntenlaskijoina.

5. Kuokkalan PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Xylitol-pastillikone jokaiseen kouluun & koulujen välistä vaihto-oppilastoimintaa

6. Tikkakosken PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Opetukseen enemmän videomateriaaleja ja opintokäyntejä & maistiaisia
yläkoulun oppiaineista alakouluihin

7. Vaajakosken PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Parempi sisäilma kouluihin & Modernin teknologian käytöstä kouluissa

8. Päijätalueen PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Pitkät välitunnit kaikkiin kouluihin & Lisää luokkaretkiä alakoululaisille

9. Palokan PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Pienten koulujen puolesta & Sisävälituntien puolesta

10. Korpilahden PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Lapsilla on halu vaikuttaa enemmän & Enemmän liikuntaa kouluihin

11. Huhtasuon PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Uusia oppikirjoja & Lisää välituntitekemistä vanhimmille oppilaille

12. Kilpisen PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Julkisen liikenteen käyttö Jyväskylässä & Kouluruuan laadun tarkkailusta

13. Viitaniemen PikkuParlamentin puheenvuoro

Kannanotot: Koulupäivien kestot tasaisemmiksi & Sama pakkasraja kaikkiin kouluihin

14. Hankerahojen jako

LastenParlamentin hankerahoja on jaossa yhteensä 2000€. Hakuajan puitteissa
rahaa haettiin 4032,82€ yhteensä kymmenellä hakemuksella.

ESITYS: LastenParlamentin puheenjohtajisto on tehnyt esityksen rahojen jaosta kokouksessaan 6.2.2014.
Kuullaan esitys ja äänestetään sen hyväksymisestä. Esityksen hyväksymiseen riittää se,
että puolet paikalla olevista äänioikeutetuista edustajista kannattaa sitä.

15. Ruokatyöryhmän jäsenten valinnan vahvistaminen

PikkuParlamentit (pl. Korpilahti, jossa on eri ruokatoimittaja) ovat valinneet omat edustajansa Jyväskylän
LastenParlamentin ja Kylän kattauksen ruokatyöryhmään. Vahvistetaan kokoonpano vuodelle 2014.

ESITYS:

Huhtasuon PikkuParlamentti: Olivia Lähdesmäki

Kilpisen PikkuParlamentti: Veera Salokoski

Kuokkalan PikkuParlamentti: Veera Hirvimäki

Palokan PikkuParlamentti: Joonas Peltomäki

Päijätalueen PikkuParlamentti: Saana Rauhala

Tikkakosken PikkuParlamentti: Jenna Kauppinen

Vaajakosken PikkuParlamentti: Onni Tanskanen

Viitaniemen PikkuParlamentti: Elli Hård

Äänestetään esityksen puolesta.
Esityksen vahvistamiseen riittää puolet annetuista äänistä.

16. Muut esille tulevat asiat

17. Kokouksen päättäminen

Puheenjohtaja päättää kokouksen.

EDUSTAJAT (jokaisella koululla on äänestyksissä yksi ääni)

Huhtasuon PikkuParlamentti (3 ääntä):
Tomi Kautto (Huhtasuo) Linnea Korhonen (Halssila)
Anni Lindell (Pupuhuhta) Julia Pasoja (Halssila)

Kilpisen PikkuParlamentti (4 ääntä):
Enni Andersson (Keltinmäki) Olivia Eirtovaara (Kypärämäki) Mitja Kananen (Steiner)
Jimi Suora (Keljo) Leonoora Vaskin (Steiner)

Korpilahden PikkuParlamentti (3 ääntä):
Tinja Hasselberg (Saakoski) Krista Kirjavainen (KYK) Jasmina Kovasiipi (KYK)
Betty Kupsala (KYK) Milja-Liina Myllyntaus (Tikkala)

Kuokkalan PikkuParlamentti (2 ääntä):
Krista Järvinen (Tikka) Anton Kinnunen (Pohjanlampi) Juho Mäkinen (Pohjanlampi)
Elsa Näpänkangas (Pohjanlampi) Rosa Rautiainen (Tikka)

Palokan PikkuParlamentti (5 ääntä):
Elsi Ahonen (Mankola) Kasperi Kinnunen (Saarenmaa) Miikka Mäkinen (Palokka)
Anna Mänty (Jokela) Ada Pekkanen (Keski-Palokka) Joonas Peltomäki (Palokka)

Päijätalueen PikkuParlamentti (2 ääntä):
Sofia Hakala (Keljonkangas) Josefiina Järvinen (Lehtisaari) Elli Leppänen (Lehtisaari)
Sakari Mäntynen (Keljonkangas) Niko Rönn (Keljonkangas)

Tikkakosken PikkuParlamentti (3 ääntä):
Eetu Hautajoki (Luonetjärvi) Emily Loukiala (Puuppola)
Helmi Viertorinne (Puuppola) Hilda Väätäinen (Liinalampi)

Vaajakosken PikkuParlamentti (5 ääntä):
Helmi Huhtaniemi (Vaajakumpu) Pipsa Humalamäki (Jyskä) Maria Lappalainen (Janakka)
Jani Lindqvist (Jyskä) Milla Sipilä (Oravasaari) Alida Virenius (Vaajakoski)

Viitaniemen PikkuParlamentti (5 ääntä):
Lasse Eini (Kortepohja) Henrik Färm (Kortepohja) Otto Heikkinen (Normaalikoulu)
Anna-Tuulia Palola (Lohikoski) Ninni Räihä (Puistokoulu) Aino Vierola (Vesanka)

 

Perustietoa