SUOMEN 5-19v YLEISURHEILUN ENNÄTYKSET ULKORATA/ABSOLUUTTISET ENNÄTYKSET
HUOM ! TILASTO ON TYÖN ALLA JA LISÄÄN LAJEJA VÄHITELLEN 

14 Maaliskuuta 2020

koonnut Jarmo Nordberg

HALLIENNÄTYKSET katso täältä

i   = hallitulos
ok  = tuuli ≤ 2.0 m/s
w   = tuuli > 2.0 m/s
+   = väliaika

POJAT

40 m

 5 7.87            Rasmus Nissinaho            FIN 16. 7.05 Posio                 24. 6.11
   8.14     0.4    Samuel Salmela	       FIN 25. 9.09 Loimaa                29. 8.15
 6 6.85            Konsta Ervast               FIN  9. 2.95 Porvoo                 4. 8.01
 6 6.95i    -      Konsta Ervast               FIN  9. 2.95 Helsinki              25.11.01
 7 6.58     0.2    Mikko Kjäll                 FIN  7.12.98 Tampere               29. 9.06
 8 6.31     2.0    Emil Holmberg               FIN 19. 9.97 Parainen               5. 8.06
 9 6.20    -0.5    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Lapinlahti            30. 8.15

60 m

 5 12.07	   Arttu Siermala	       FIN  9.10.07 Kalajoki	          15. 8.12
 6 10.69   -2.3    Väinö Tommiska              FIN 24. 1.11 Kouvola                1. 6.17
 7  9.57           Mikko Kjäll                 FIN  7.12.98 Helsinki               5. 9.06
    9.73   -0.4    Oskari Karvonen             FIN  1. 7.08 Turku                 28. 6.16	
 8  8.80i   -      Toivo Takanen               FIN 28. 5.10 Tampere                9. 3.19
    8.97           Kim von Gerich              FIN  5. 8.88 Hämeenlinna           12. 7.97
    9.17    1.5    Jaakko Rossi                FIN 24.10.91 Jyväskylä             17. 8.00
 9  8.50           Ville Vakkuri               FIN 29. 9.81                             91
    8.71    0.0    Leevi Vihtalahti            FIN 21.12.00 Pori                  25. 8.10
10  8.32           Jouni Kulonen               FIN  2.10.81                             92
    8.42    0.3    Pauli Mäkelä                FIN 18. 7.96 Ylivieska             16. 7.07
11  8.07    2.0    Anssi Pajukanta             FIN 27. 7.98 Tampere               24. 7.10
12  7.60    1.2    Oliver Öhman                FIN 26. 6.05 Raasepori             17. 6.18
13  7.29    1.6    Joel Turkka                 FIN  2. 1.02 Espoo                 12. 6.15
14  hallitulokset lisätään myöhemmin
15
16
17
18
19

80 m

13  9.81   -1.6    Johannes Hautaviita         FIN 13.11.88 Pedersöre              6. 9.02
14  9.28    1.6    Jonathan Åstrand             FIN  9. 9.85 Pedersöre             16. 7.00

100 m
 
 6 18.42           Elias Kerälä                FIN 18. 4.07 Hämeenlinna           30. 7.13
   19.52    2.0    Veeti Vaitiniemi            FIN 20. 9.03 Kempele               17. 8.10
 7 16.25w   3.1    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Lapinlahti             1. 9.13
   16.81   -0.2    Elias Niemi                 FIN 11. 9.07 Kangasala             10. 9.15
 8 15.77    0.1    Simon Lindholm              FIN  1.12.01 Kirkkonummi           18. 9.10
 9 14.58   -3.5    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Lapinlahti            30. 8.15
10 13.83    0.1    Leevi Vihtalahti            FIN 21.12.00 Pori                  23. 7.11
11 13.25    1.3    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Joensuu               27. 5.17
12 11.96    1.2    Joel Turkka                 FIN  2. 1.02 Jämsä                 29. 6.14
13 11.54    0.4    Janne Tolonen               FIN  9. 7.75 Espoo                 10. 6.89
14 11.19    1.8    Markus Vilen                FIN 19.12.83 Riihimäki             15. 8.98
15 10.87w   2.8    Samuel Purola               FIN 10. 5.00 Oulu                  22. 8.15
   10.98    1.8    Petri Keskitalo             FIN 10. 3.67 Oulu                  13. 6.82
16 10.53    0.6    Samuel Purola               FIN 10. 5.00 Tampere                3. 9.16
17 10.31    0.2    Samuel Purola               FIN 10. 5.00 Mannheim               1. 7.17
18 10.31    0.2    Samuel Purola               FIN 10. 5.00 Mannheim               1. 7.17
19 10.31    0.2    Samuel Purola               FIN 10. 5.00 Mannheim               1. 7.17

150 m

 5 29.56    2.9w   Juho Suonsaari	       FIN 26. 8.10 Lappeenranta	  17. 7.16
   29.72    1.2	   Samuel Salmela	       FIN 25. 9.09 Loimaa             	  29. 8.15	
 6 24.94           Konsta Ervast               FIN  9. 2.95 Porvoo                22. 8.01
 7 23.48           Konsta Ervast               FIN  9. 2.95 Porvoo                21. 8.02
   24.41    1.7    Axel Lauren                 FIN  3.10.11 Kokkola                6. 8.19
 8 22.50    0.8    Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Paimio                 7. 6.04
 9 21.46    0.8    Pauli Mäkelä                FIN 18. 7.96 Veteli                17. 7.06
10 20.72    0.6    Pauli Mäkelä                FIN 18. 7.96 Ylivieska              8. 6.07
11 19.65    1.7    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Lapinlahti            16. 7.17
12 18.01           Joel Turkka                 FIN  2. 1.02 Tampere               11. 8.14
   18.50    0.3    Joel Lapilampi              FIN  6. 2.96 Turku                 21. 9.08
13 17.54    0.9    Joel Turkka                 FIN  2. 1.02 Turku                  6. 9.15 
14 17.42    0.3    Joel Turkka                 FIN  2. 1.02 Kangasala             14. 6.16 
15 16.80    1.7    Markus Koivula              FIN 25. 3.93 Turku                 21. 9.08
16 16.55    1.2    Kalle Kompulainen	       FIN 12. 4.99 Turku                  6. 9.15      
17 16.10   -2.8    Samuel Purola               FIN 19. 5.00 Oulu                  21. 5.17
18 15.87   -0.1    Santeri Kuusniemi           FIN 10.10.98 Turku                 10. 9.17
19 15.87   -0.1    Santeri Kuusniemi           FIN 10.10.98 Turku                 10. 9.17

200 m

 5 48.47    0.8	   Veikka Viinamäki	       FIN  5.12.11 Lapua	          31. 7.17	
   44.09i          Ville Kivisaari             FIN  1. 3.08 Helsinki              18. 1.14
 6 42.73           Joonatan Mäkipää            FIN 18. 9.03 Nokia                  8. 9.10
   44.96    0.0    Ahti Suikki                 FIN 11. 4.08 Mikkeli                2. 9.14
 7 35.71           Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Kuopio                13. 8.13
   38.19   -3.7    Oliver Kärki                FIN  4.10.01 Kristiinankaupunki    31. 8.09
 8 31.30           Ville Vakkuri               FIN 29. 9.81                             90
   33.69    0.9    Richard Lindqvist           FIN  4. 8.09 Turku                 19. 6.18
 9 28.92           Juhani Mikkola              FIN 27. 2.84                             93
   30.42   -0.2    Lukas Brandt                FIN 25. 4.08 Turku                  9. 8.17
10 28.42           Juhani Mikkola              FIN 27. 2.84 Tampere                2. 8.94
   28.54   -0.6    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Lapinlahti            27. 7.16
11 26.96    0.4    Elmer Vauhkonen             FIN  3. 1.06 Lapinlahti             3. 9.17
12 24.97    0.0    Joel Turkka                 FIN  2. 1.02 Helsinki              19. 9.14
13 23.80   -1.2    Janne Tolonen               FIN  9. 7.75 Orimattila             6. 6.89
14 22.66   -0.2    Jonathan Åstrand            FIN  9. 9.85 Vöyri                 25. 7.00
15 22.29   -0.5    Jonathan Åstrand            FIN  9. 9.85 Kaunas                 5. 8.01    
16 21.47    1.1    Samuel Purola               FIN 19. 5.00 Oulu                  24. 7.16
17 20.84    1.3    Samuel Purola               FIN 19. 5.00 Vaasa                 25. 6.17
18 20.83    2.0    Kimmo Saaristo              FIN 28 .8.62 Utrecht               23. 8.81
19 20.83    2.0    Kimmo Saaristo              FIN 28 .8.62 Utrecht               23. 8.81

korkeushyppy

 5 0.75            Aleksi Lammi                FIN 13. 6.07 Vaasa                 12. 6.13
   0.75            Tobias Isaksson             FIN 18. 6.10 Porvoo                 6. 6.16
 6 1.00            Samuel Kulmala              FIN 20.10.11 Orivesi               12. 7.18
 7 1.14            Roni Muhonen                FIN 20. 7.05 Saarijärvi            14. 7.13
 8 1.35            Rami Kankaanpää             FIN  7.11.01 Seinäjoki              5. 7.10
 9 1.46            Jouni Marjaniemi            FIN 26. 8.89 Laukaa                 8. 9.91
   1.46            Rami Kankaanpää             FIN  7.11.01 Kauhava                3. 9.11
10 1.54            Teemu Rautiainen            FIN 17.11.80                             91
11 1.69            Pirkka Lankinen             FIN       69 Turku                 10. 8.80
12 1.85            Tero Niemi                  FIN 21. 6.75 Jyväskylä             29. 5.88
13 1.87            Arttu Mattila               FIN  3. 3.01 Jyväskylä             15. 8.14
14 2.02            Arttu Mattila               FIN  3. 3.01 Heinola               12. 9.15
15 2.11            Arttu Mattila               FIN  3. 3.01 Hämeenlinna           20. 8.16
16 2.24            Toni Huikuri                FIN 17. 9.79 Vantaa                23. 7.96
17 2.24            Toni Huikuri                FIN 17. 9.79 Vantaa                23. 7.96
18 2.24            Toni Huikuri                FIN 17. 9.79 Vantaa                23. 7.96
19 2.24            Toni Huikuri                FIN 17. 9.79 Vantaa                23. 7.96

seiväshyppy

 6 1.31i           Onni Hirsivaara             FIN 29. 2.08 Haaparanta            20. 2.15
   1.30            Onni Hirsivaara             FIN 29. 2.08 Oulu                   1. 7.14
 7 1.80            Onni Hirsivaara             FIN 29. 2.08 Ii                    26. 7.15
 8 2.30            Kimmo Mäkelä                FIN 16. 9.85 Somero                 3. 7.94
   2.30            Miika Mantila               FIN 31. 8.04 Iitti                 29. 7.13
 9 2.65            Mikael Westö                FIN  3. 4.82 Laukaa                 8. 9.91
10 3.00            Petri Peltoniemi            FIN  6. 3.70 Haukipudas            14. 8.80
11 3.30            Petri Peltoniemi            FIN  6. 3.70                             81
12 3.52            Mikael Westö                FIN  3. 4.82 Vaasa                 30. 8.94    
13 4.21            Otto Hiivola                FIN 28. 7.04 Turku                 25. 7.18
14 4.80            Ossi Helander               FIN  2. 9.69 Tampere               20. 7.84
15 5.00            Juho Alasaari               FIN 29. 9.03 Vaasa                  3. 9.19
16 5.35            Arto Peltoniemi             FIN 26. 2.66 Raahe                 11. 7.82
17 5.45            Matti Mononen               FIN 25.11.83 Lappeenranta          27. 8.01
18 5.60            Matti Mononen               FIN 25.11.83 Kuortane              28. 7.02
19 5.65            Matti Mononen               FIN 25.11.83 Lappeenranta           3. 8.03

pituushyppy

 5 2.10            Miika Hirvonen              FIN 11. 4.12 Polvijärvi            20. 7.17
 6 2.56            Aleksi Mäkynen              FIN 22.11.02 Laihia                 9. 9.09
 7 3.17    2.0     Kalle Stylman               FIN 11. 1.00 Loimaa                20. 6.07
 8 4.16            Jouni Maunuksela            FIN 22. 6.74                             82
   3.44   -1.6     Onni Välinen                FIN 15.11.05 Alavus                 6. 9.14
 9 4.78            Jouni Maunuksela            FIN 22. 6.74                             83
   3.97    1.8     Eeli Rovasalo               FIN  7. 9.07 Somero                23. 6.17     
10 4.98            Jouni Maunuksela            FIN 22. 6.74                             84
   4.51    0.6     Tomas Karike                FIN 26.12.90 Loviisa                7. 9.01
11 5.21            Vesa-Pekka Pihlavisto       FIN 15. 4.65                             76
   5.18   -0.4     Joska Tommola               FIN  6.10.99                        3. 9.11
12 5.70            Jorma Lahti                 FIN 12.10.48                             61
   5.62    0.8     Joni Heikkilä               FIN 17. 8.97 Espoo                 20. 6.10
13 6.45   -0.5     Timo Heikkilä               FIN 25. 8.75 Kuopio                23. 7.89
14 6.88    1.3     Timo Heikkilä               FIN 25. 8.75 Imatra                13. 7.90
15 7.34    2.0     Kenneth Kastren             FIN  8.11.75 Kuopio                14. 7.91
16 7.52    1.9     Kenneth Kastren             FIN  8.11.75 Ähtäri                 7. 6.92
17 7.70   -0.8     Kenneth Kastren             FIN  8.11.75 Tukholma              28. 8.93
18 7.90    1.5     Kenneth Kastren             FIN  8.11.75 Tuusula                9. 7.94
19 7.90    1.5     Kenneth Kastren             FIN  8.11.75 Tuusula                9. 7.94

ponnistusalue

 5 2.79w   3.8	   Väinö Talonen	       FIN 14. 9.12 Somero	          10. 8.18
   2.52i   -       Veeti Kauristo	       FIN 27. 5.98 Turku	          25. 3.04
 6 3.31            Teemu Kalliokoski           FIN 23. 8.01 Ilmajoki               1. 7.08
   3.12    0.7     Teemu Kalliokoski           FIN 23. 8.01 Kauhajoki              5. 7.08
 7 3.84            Joska Tommola               FIN  6.10.99 Lahti                 28. 8.07
   3.82    0.0     Voitto Virjonen             FIN 27. 7.09 Turku                 12. 6.17
 8 4.45i   -       Arttu Heilala               FIN 17. 2.03 Oulu                  11.12.11
   4.35            Joska Tommola               FIN  6.10.99 Tampere               13. 9.08
   3.95    1.6     Juho Koskinen               FIN  4. 9.87 Kauhajoki             11. 8.96
 9 4.73            Joska Tommola               FIN  6.10.99 Laitila               26. 9.09
   4.59   -0.8     Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                 29. 6.05
10 5.03            Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Sastamala             17. 7.16
   4.76    2.0     Eetu Viitala                FIN 27. 3.87 Lapua                  9. 8.97  
11 5.26            Tomi Laakso                 FIN  3. 6.02 Helsinki              22. 9.13
   5.05   -0.6     Abdulrahman Imoro           FIN 11. 3.08 Lahti                 16. 6.19

3-loikka

 7  7.55           Julius Anckar               FIN 23.12.79                             87
 8  8.21           Julius Anckar               FIN 23.12.79                             88
    7.90i   -      Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Helsinki              16.11.14
 9  9.82           Julius Anckar               FIN 23.12.79 Turku                 16. 9.89
10 10.33    0.4    Julius Anckar               FIN 23.12.79 Turku                 12. 8.90
11 11.26           Janne Harju                 FIN 19.12.79                             91
   10.84i   -      Aki Heikkinen               FIN 24. 2.80 Pajulahti             14.12.91
12 11.90   -0.4    Jukka Väkeväinen            FIN 12. 9.78 Tampere               24. 8.91
13 13.04           Juha Kinnunen               FIN  3.11.58 Äänekoski             27. 8.72
   13.02   -0.4    Janne Harju                 FIN 19.12.79 Hamina                28. 8.93 
14 13.85    0.8    Jarno Poskela               FIN 17.10.73 Kankaanpää            14. 8.88
15 14.88    0.5    Janne Harju                 FIN 19.12.79 Hyvinkää              20. 8.95
16 15.60    1.3    Janne Harju                 FIN 19.12.79 Riga                   4. 8.96
17 15.88    0.0    Janne Harju                 FIN 19.12.79 Tukholma              30. 8.97
18 16.04    1.5    Janne Harju                 FIN 19.12.79 Odense                23. 8.98
19 16.35w   2.8    Johan Meriluoto             FIN 22. 3.74 Riga                  29. 5.93
   16.04    1.5    Janne Harju                 FIN 19.12.79 Odense                23. 8.98
   16.04    1.3    Johan Meriluoto             FIN 22. 3.74 Vantaa                10. 8.93

ponnistusalue

 6  5.60	   Onni Hirsivaara	       FIN 29. 2.08 Tornio	          23. 7.14
 9  9.84i   -      Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Jyväskylä             20. 2.16
    9.44    0.0    Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                  4. 7.05
10 10.53           Alpo Penttinen              FIN 19. 9.90 Nakkila               15. 8.01
   10.36i   -      Eetu Viitala                FIN 31. 5.92 Pori                  23.11.02

vauhditon korkeushyppy

vauhditon pituushyppy

 5 1.63i           Roope Tyynismaa             FIN 30. 6.04 Laihia                23. 3.10
 6 1.76i           Timo Torppa                 FIN  1. 4.94 Haapajärvi             4. 2.01
   1.76i           Onni Hirsivaara             FIN 29. 2.08 Haparanda             18.12.14
   1.76            Kalle Hirsivaara            FIN 12.10.10 Tornio                27. 9.17
 7 1.87            Saku Laine                  FIN  1. 2.02 Forssa                 3. 6.09
 8 2.03i           Lauri Mäkinen               FIN  6. 6.93 Tuusala                3. 3.02
   2.03i           Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                 25. 2.04
 9 2.23i           Markus Haverinen            FIN 10. 3.80                             89

vauhditon 3-loikka
 
 8  5.62i          Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                 25. 2.04
     
kuulantyöntö
 
 5 2    kg  4.17i  Aaro Turkia                 FIN 24. 7.05 Luumäki                5. 4.11
            3.88   Santtu Perkiö	       FIN 18. 6.12 Vehmaa                27. 5.18
 6 2    kg  5.90   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                  31. 7.19
   2.5  kg  4.79   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Eurajoki               9. 6.19
   3    kg  4.44   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Parkano               25. 5.19
 7 2    kg  8.12   Veikka Koskinen             FIN  2.12.99 Seinäjoki              5. 8.07
   2.5  kg  5.76   Kasper Koskela              FIN 31. 7.05 Laihia                29. 5.1
   3    kg  4.44   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Parkano               25. 5.19  
 8 2    kg 10.69i  Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Pori                  14. 3.15
           10.55   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Ikaalinen              4. 9.14
   2.5  kg  8.57i  Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Helsinki              16.11.14
            8.52   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Kankaanpää            14. 9.14
   3    kg  4.44   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Parkano               25. 5.19
 9 2    kg 12.22i  Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Joensuu               14. 3.16
           11.80   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Espoo                 11.10.15
   2.5  kg 10.93i  Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Joensuu               14. 3.16
           10.77   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75                             85
   3    kg  8.68i  Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Otaniemi              30. 1.16
10 2.5  kg 13.02   Ville Savolainen            FIN  1. 1.93 Leppävirta            27. 9.03
   3    kg 10.47i  Tapio Pajamäki              FIN 27. 3.87 Pori                  10. 1.98
           10.39   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Lahti                 13. 9.15
11 2.5  kg 15.80   Raine Pasanen               FIN       66 Turku                 10. 9.77
   3    kg 13.46   Jussi Virkkala              FIN 25.11.94 Alavieska             17. 9.06
   4    kg  9.78   Mikko Törrönen              FIN 18.10.93 Espoo                 24. 9.05
12 3    kg 17.29   Matti Kahilainen            FIN 21. 8.96 Pihtipudas            16. 8.09
   4    kg 15.32   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75                             88
   5.44 kg 11.59   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Vaasa                 31. 7.93
13 3    kg 19.46   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Loimaa                 7. 9.19   
   4    kg 18.22   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Kuopio                27. 8.94
   5    kg 15.09   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Kankaanpää             8. 7.12
   5.44 kg 14.76   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Vaasa                 22. 7.94
   7.26 kg 12.16   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Laihia                24. 8.94
14 4    kg 20.12   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Pori                  10. 8.13
   5    kg 17.94   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Seinäjoki              8. 8.13
   5.44 kg 16.74   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Laihia                21. 9.95
   6    kg 15.14   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Turku                 15. 9.13
   7.26 kg 13.70   Mikko Törrönen              FIN 18.10.93 Espoo                  6. 9.08
15 4    kg 22.07   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Ikaalinen              3. 6.14
   5    kg 19.52   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Ikaalinen              8. 9.15
   5.44 kg 18.27   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Vöyri                  1. 8.96
   6    kg 16.55   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Riga                   3. 8.96
   6.25 kg 16.27   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Ilmajoki              14. 7.96
   7.26 kg 15.81   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Kankaanpää            27. 5.14
16 5    kg 21.23   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Kajaani               21. 8.16 
   5.44 kg 19.04   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Kuopio                29. 7.00
   6    kg 18.13   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Ikaalinen              8. 9.16
   6.25 kg 17.70   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Espoo                 30. 8.92
   7.26 kg 17.68i  Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Tampere               17. 1.17
           16.61   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Jyväskylä             22. 6.16   
17 5    kg 21.34   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Espoo                 10. 6.16
   6    kg 19.66i  Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Turku                  6. 1.18
           19.27   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Valkeakoski           13. 7.17
   6.25 kg 19.08   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Valkeakoski           27. 6.01
   7.26 kg 17.63   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Grosseto              20. 7.01
18 5.44 kg 20.58   Reijo Ståhlberg             FIN 21. 9.52 Kuusankoski           19. 9.71
   6    kg 20.50   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Kingston              16. 7.02
   6.25 kg 20.42   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Hämeenkyrö             4. 7.02
   7.26 kg 19.13   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Eurajoki               3. 7.02
19 6    kg 21.09   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Hvidovre              12. 8.18   
   6.25 kg 20.42   Mika Vasara                 FIN 22.10.83 Hämeenkyrö             4. 7.02
   7.26 kg 19.35   Reijo Ståhlberg             FIN 21. 9.52 Keuruu                22. 7.72

kiekonheitto

 5 0.6  kg  9.34   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                   8. 8.18
 6 0.6  kg 17.46   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Parkano                9. 7.19
   0.75 kg 12.52   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Sastamala              6. 7.19
   1    kg 10.30   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Kankaanpää             4. 6.19
 7 0.6  kg 24.44   Kimmo Kero                  FIN 16.11.89 Eurajoki              10. 8.97
   0.75 kg 13.94i  Veikka Nordberg	       FIN  9. 8.12 Tampere                7. 3.20
           12.52   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Sastamala              6. 7.19
   1    kg 10.30   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Kankaanpää             4. 6.19
 8 0.6  kg 28.04   Janne Nordström             FIN 13. 3.89 Leppävirta            29. 9.97
   0.75 kg 13.94i  Veikka Nordberg	       FIN  9. 8.12 Tampere                7. 3.20
           12.52   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Sastamala              6. 7.19
   1    kg 10.30   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Kankaanpää             4. 6.19
 9 0.6  kg 34.38   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75                             85
   0.75 kg 28.09   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Lahti                 24.10.15 
   1    kg 20.16   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Lahti                 30. 8.15
10 0.6  kg 43.34   Tero Järvenpää              FIN  2.10.84 Vilppula               6. 8.95
   0.75 kg 32.50   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Lahti                 24. 9.16
   1    kg 28.32   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Punkalaidun           19. 7.09
11 0.75 kg 48.79   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu               20. 9.18
   1    kg 40.58   Tero Järvenpää              FIN  2.10.84 Merikarvia            13. 7.96
12 0.6  kg 59.15   Ville Halvari               FIN  4. 9.91 Vantaa                22. 8.04
   0.75 kg 55.31   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Lahti                 27. 9.17
   1    kg 48.46   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75                             88
   1.5  kg 35.48   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Turku                 17. 8.11
13 0.6  kg 64.50   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Maalahti              11. 7.12
   0.75 kg 62.08   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Asikkala              20. 7.19
   1    kg 59.51i  Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Pori                   8. 2.20
           56.08   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75                             89
   1.5  kg 43.28i  Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Pori	           1. 2.20
           42.55   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Espoo                  5.10.19
14 1    kg 66.65   Joni Mattila                FIN 30.11.88 Ylivieska             20. 7.03
   1.5  kg 53.10   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Toijala               19. 8.90
   1.75 kg 46.00   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Ikaalinen             24. 7.90  
   2    kg 42.74   Pasi Heikkilä               FIN 24.12.75 Toijala               19. 8.90
15 1    kg 66.92   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Raisio                24. 8.14
   1.5  kg 57.88   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Kuopio                13. 7.91
   1.75 kg 50.82   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Espoo                 14. 9.91
   2    kg 46.08   Timo Sinervo                FIN 24.12.75 Ikaalinen             10. 7.91
16 1.5  kg 60.47   Oskari Perälampi            FIN 24. 7.96 Espoo                 11. 5.13
   1.75 kg 57.48   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Riihimäki              1. 8.92
   2    kg 51.12   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Ikaalinen              2. 6.92
17 1.5  kg 63.23   Oskari Perälampi            FIN 24. 7.96 Espoo                  5.10.13
   1.75 kg 59.72   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Alavieska              1. 7.93
   2    kg 55.56   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Alavieska              4. 7.93
18 1.75 kg 62.32   Pyry Niskala                FIN  6.11.90 Riihimäki             16. 8.09
   2    kg 61.16   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Ikaalinen             24. 6.94
19 1.75 kg 62.32   Pyry Niskala                FIN  6.11.90 Riihimäki             16. 8.09
   2    kg 61.16   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Ikaalinen             24. 6.94

moukarinheitto

 5 2.5  kg  5.64   Santeri Harju	       FIN 14.11.04 Töysä	          17. 6.10 
 6 2.5  kg 13.80   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                  20. 7.19
   3    kg  9.40   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                  20. 6.19
 7 2.5  kg 15.40   Santeri Harju               FIN 14.11.04 Kristiinankaupunki    29. 8.12
   3    kg 10.81   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                  10. 9.19
 8 2.5  kg 32.92   Ville Lehmusvuori           FIN 16.12.84                             93
   3    kg 10.81   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                  10. 9.19
 9 2.5  kg 38.72   Ville Lehmusvuori           FIN 16.12.84                             94
   3    kg 26.02   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Helsinki               1.11.15
10 2.5  kg 44.34   Ville Lehmusvuori           FIN 16.12.84 Vilppula               6. 8.95
   3    kg 37.22   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Lahti                 24. 9.16
11 2.5  kg 45.92   Ville Lehmusvuori           FIN 16.12.84 Forssa                14. 9.96
   3    kg 44.22   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Kaarina               17. 9.17
   4    kg 37.67   Onni Kukkonen               FIN  8. 2.04 Tyrnävä                7.10.18
12 2.5  kg 60.99   Kai Räsänen                 FIN 29. 6.90 Pyhäselkä             12. 6.03
   3    kg 59.17   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Espoo                 13.10.18
   4    kg 54.26   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Kaustinen             29.12.18   
13 3    kg 72.34   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Lahti                 16. 6.19
   4    kg 64.25   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Somero                 7. 9.18
   5    kg 58.62   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Espoo                  8. 9.18
   5.44 kg 55.62   Pekka Parkkinen             FIN 26. 9.79 Posio                 27. 7.93
   6    kg 42.13   Kai Räsänen                 FIN 29. 6.90 Uukuniemi             30. 5.04
14 4    kg 77.78   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Tampere               25. 8.19              
   5    kg 65.87   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Espoo                  1. 8.19
   5.44 kg 63.30   Samu-Petri Simo             FIN 22. 6.78 Lappeenranta          28. 2.93
   6    kg 51.93   Kai Räsänen                 FIN 29. 6.90 Pyhtää                25. 5.05
   6.25 kg 53.40   Pekka Parkkinen             FIN 26. 9.79 Orimattila            11. 9.94
   7.26 kg 48.32   Pekka Parkkinen             FIN 26. 9.79 Posio                 23. 7.94
15 4    kg 77.78   Max Lampinen                FIN 11.10.04 Tampere               25. 8.19
   5    kg 72.23   Kai Räsänen                 FIN 29. 6.90 Uukuniemi             21. 5.06
   5.44 kg 70.00   Jari Polvi                  FIN 26. 8.81 Ylivieska             31. 7.97
   6.25 kg 62.12   Samu-Petri Simo             FIN 22. 6.78 Tukholma              28. 8.93
   7.26 kg 52.78   Mika Savimäki               FIN  7. 3.78 Haapajärvi            24. 7.93
16 5    kg 78.40   Aleksi Jaakkola             FIN 17.11.97 Nokia                  3. 9.14
   5.44 kg 75.88   Samu-Petri Simo             FIN 22. 6.78 Petäjävesi            21. 6.95               
   6    kg 67.96   Aleksi Jaakkola             FIN 17.11.97 Kauhajoki              8. 7.14 
   7.26 kg 64.78   Samu-Petri Simo             FIN 22. 6.78 Vilppula              15. 6.95
17 5    kg 79.12   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Helsinki               3. 8.97
   5.44 kg 78.70   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Lahti                  3. 6.97
   6    kg 77.93   Aleksi Jaakkola             FIN 17.11.97 Savonlinna            15. 8.15
   6.25 kg 74.08   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Tukholma              30. 8.97
   7.26 kg 69.84   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Ljubljana             27. 7.97
18 6    kg 80.54   Aleksi Jaakkola             FIN 17.11.97 Nokia                 28. 4.16
   6.25 kg 77.66   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Seinäjoki             14. 7.98
   7.26 kg 75.08   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Oulu                   8. 8.98
19 6    kg 80.54   Aleksi Jaakkola             FIN 17.11.97 Nokia                 28. 4.16
   7.26 kg 78.33   Olli-Pekka Karjalainen      FIN  7. 3.80 Seinäjoki              5. 8.99

keihäänheitto

* = uusi malli

5  400 g   13.63   Topias Törnvall             FIN  9. 3.03 Himanka                14. 9.08
6  400 g   20.88   Heikki Sipola               FIN 19. 9.04 Liminka                 9. 9.11
   600 g*  17.10   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                   15. 7.19
7  400 g   28.85   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu                18. 9.14
   600 g*  17.10   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                   15. 7.19
8  400 g   35.96   Jere Murto                  FIN 16. 7.09 Alavieska              20. 6.18
   600 g*  17.10   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Pori                   15. 7.19
9  400 g   45.88   Jere Murto                  FIN 16. 7.09 Alavieska              14. 7.19
   600 g*  28.73   Topi Räsänen                FIN 11. 7.06 Viitasaari              1. 9.15
10 400 g   49.84   Kimmo Kinnunen              FIN 31. 3.68 Vilppula               20. 7.78
   600 g*  31.65   Topi Räsänen                FIN 11. 7.06 Pihtipudas             26. 7.16
11 400 g   66.72   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu                 9. 9.18
   600 g*  33.21   Teemu Narvi                 FIN  2. 7.00 Kankaanpää             17. 8.11
12 400 g   70.41   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu                29. 5.19
   600 g*  58.14   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu                 1. 8.19
   700 g   36.93   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Kankaanpää              1. 8.18
13 400 g   70.41   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu                29. 5.19
   600 g   66.22   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Vantaa                  6. 8.89
   700 g   36.93   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Kankaanpää              1. 8.18
14 600 g*  74.24   Ari Mannio                  FIN 23. 7.87 Lehtimäki              28. 6.02
   700 g   68.48   Eemil Porvari               FIN  2. 2.03 Kouvola                 3. 8.17
   800 g   61.32   Martti Kulmala              FIN       34 Vähärauma              30. 6.48
   800 g*  57.43   Oliver Helander             FIN  1. 1.97 Maarianhamina          17. 9.11
15 600 g   82.20   Harri Haatainen             FIN  5. 1.78 Vähäkyrö               23. 7.93
   600 g*  79.06   Oliver Helander             FIN  1. 1.97 Vaasa                  18. 8.12
   700 g   72.75   Toni Keränen                FIN 16. 6.98 Liminka                25. 5.14
   800 g   63.50   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Lappajärvi              7. 9.90
16 600 g   86.30   Harri Haatainen             FIN  5. 1.78 Kuortane                1. 9.94
   800 g*  79.96   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Pyhäselkä              12. 9.91
17 600 g   91.08   Harri Haatainen             FIN  5. 1.78 Kuopio                 15. 7.95
   700 g   83.29   Toni Keränen                FIN 16. 6.98 Liminka                19. 8.15
   800 g*  80.94   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Jyväskylä               5. 7.92
18 800 g   82.98   Arto Härkönen               FIN 31. 1.59 Donetsk                21. 8.77
   800 g*  82.52   Harri Haatainen             FIN  5. 1.78 Leppävirta             25. 5.96
19 800 g   85.70   Arto Härkönen               FIN 31. 1.59 Kuortane               24. 6.78
   800 g*  82.52   Harri Haatainen             FIN  5. 1.78 Leppävirta             25. 5.96
   
pallonheitto

 5 155 g    27.27  Mikko Rantanen              FIN 29.10.96 Mietoinen              1. 8.02
 6 155 g    35.65  Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Rauma                 12. 6.19
 7 155 g    46.14  Teemu Uusitalo              FIN  4.11.87 Keitele                8. 8.95
 8 155 g    56.38  Tero Järvenpää              FIN  2.10.84 Pori                  15. 8.93
 9 155 g    66.16  Tero Järvenpää              FIN  2.10.84 Espoo                  4. 8.94

TYTÖT

40 m

 5 7.70            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Posio                 20. 9.15
   7.90i    -      Emilia Kankare	       FIN 26. 1.04 Turku                  6. 1.10
 6 7.03i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                  6. 1.17
 7 6.60     1.8    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 13. 8.17
 8 6.42    -0.9    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 29. 7.18
 9 6.15     0.4    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Lahti                 15. 6.19

korkeushyppy

 5 0.85            Enni Petrelius              FIN 28. 8.04 Rovaniemi              8. 8.10 
 6 0.95            Olivia Härkönen             FIN 23. 9.02 Tornio                 6. 7.09
 7 1.13            Julia Vuolli                FIN 12. 8.03 Turku                 30. 7.11
 8 1.25            Aija Louhela                FIN  8. 9.89 Lehtimäki              5. 8.98
   1.25            Julia Vuolli                FIN 12. 8.03 Turku                  4. 8.12
   1.25            Eden Sieppi                 FIN 24.12.10 Rovaniemi             20. 9.19 
9  1.40            Mia Känsäkangas             FIN 10. 8.05 Saarijärvi            31. 5.15
10 1.50            Lotta Putkiranta            FIN 12. 6.03 Helsink               25. 5.14
11 1.65i           Lotta Putkiranta            FIN 12. 6.03 Helsinki              14. 3.15
   1.61            Lotta Putkiranta            FIN 12. 6.03 Hämeenlinna            9. 6.15
12 1.72            Aino Aalto                  FIN  6. 6.06 Tuusula                4. 6.19
13 1.72            Aino Aalto                  FIN  6. 6.06 Tuusula                4. 6.19
14 1.78            Ringa Ropo                  FIN 17. 2.66 Vaasa                  7. 9.80
15 1.84            Katja Kilpi                 FIN 26. 4.74 Ikaalinen             25. 7.89
16 1.90            Katja Kilpi                 FIN 26. 4.74 Lappajärvi             8. 9.90
17 1.90            Katja Kilpi                 FIN 26. 4.74 Lappajärvi             8. 9.90
18 1.90            Katja Kilpi                 FIN 26. 4.74 Lappajärvi             8. 9.90
19 1.92            Ella Junnila                FIN  6.12.98 Joensuu                4. 7.18

seiväshyppy
 
 6 0.85i	   Linnea Sariola	       FIN  7. 1.07 Somero	          27.12.13
 7 1.80i           Jenny Virta                 FIN  5. 4.01 Pori                  14. 3.09
   1.70            Suvi Aulavuo                FIN 17. 7.99 Lempäälä               5. 7.07
 8 2.12            Suvi Aulavuo                FIN 17. 7.99 Töysä                 16. 7.08
 9 2.37            Suvi Aulavuo                FIN 17. 7.99 Janakkala             12. 7.09
10 2.52            Miisa Koskiaho              FIN 21.10.03 Ähtäri                 5. 6.14
11 3.01            Miisa Koskiaho              FIN 21.10.03 Kannus                14. 7.15
12 3.36            Kiia Jullenmaa              FIN 11.10.01 Turku                 14. 9.14
13 3.66            Kiia Jullenmaa              FIN 11.10.01 Oulu                  21. 8.15
14 3.80            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 28. 5.13
   3.80            Saga Andersson              FIN 30. 3.00 Pedersöre             19. 7.14
15 4.02            Elina Lampela               FIN 18. 2.98 Utrecht               19. 7.13
16 4.40i           Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Tampere               21. 2.15
   4.16            Saga Andersson              FIN 30. 3.00 Maarianhamina         10. 9.16
17 4.71i           Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Zweibrücken           31. 1.16
   4.50            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Birmingham             5. 6.16
18 4.71i           Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Zweibrücken           31. 1.16
   4.52            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 29. 6.16
19 4.71i           Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Zweibrücken           31. 1.16
   4.52            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 29. 6.16

long jump

 7 2.92            Aliisa Toivonen             FIN 16.12.00 Oripää                 6. 8.08
 8 2.92            Aliisa Toivonen             FIN 16.12.00 Oripää                 6. 8.08
   2.90     1.8    Veera Luoma                 FIN 12. 8.09 Kauhava                1. 7.18
 9 4.42            Meri Rinne                  FIN 27.10.84                             94
   4.03     1.2    Milja Raitanen              FIN 12.12.01 Haapajärvi            14. 9.11
10 4.70            Virpi Niinistö              FIN 12.11.68                             79
   4.26     1.2    Kristiina Halonen           FIN 10.10.97 Imatra                23. 7.08
11 5.15            Minna Kaipainen             FIN  6.11.69                             81
   5.06     1.1    Sofia Sadeharju             FIN 16. 7.89 Hämeenlinna            7. 7.01
12 5.42     1.2    Kristiina Halonen           FIN 10.10.97 Taipalsaari            2. 8.10 
13 5.65     1.3    Senni Ronkainen             FIN 23. 8.93 Kotka                 11. 7.07
14 6.23     1.1    Marjo Käyrä                 FIN  9. 4.81 Alavus                10. 9.95
15 6.23     1.1    Marjo Käyrä                 FIN  9. 4.81 Alavus                10. 9.95
16 6.42     2.0    Heli Koivula                FIN 27. 6.75 Tampere               13. 6.92
17 6.42     2.0    Heli Koivula                FIN 27. 6.75 Tampere               13. 6.92
18 6.42     2.0    Heli Koivula                FIN 27. 6.75 Tampere               13. 6.92
19 6.64w    3.2    Heli Koivula                FIN 27. 6.75 Lisboa                23. 7.94
   6.53     1.8    Heli Koivula                FIN 27. 6.75 Nurmijärvi             4. 6.95

zone

 5 2.90            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Raisio                 3. 8.15
 6 3.55i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 14. 1.17
   3.24            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                  6. 8.16
   3.13     0.0    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 16. 8.16
 7 4.01            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 12. 8.17
   3.83i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                  9.12.17
   3.83i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                  6. 1.18
   3.35     2.0    Sofia Tuononen              FIN 15. 8.00 Loimaa                 8. 8.08 
 8 4.33i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 15.12.18
   4.30            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Naantali              21. 7.18
   3.99     1.3    Niina Tammenlarva           FIN 18.12.92 Lapua                  1. 9.01 
 9 4.86i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 14.12.19
   4.64w    2.7    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 10. 6.19                        
   4.34     1.0    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Naantali              18. 6.19
10 4.86i    -      Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 14.12.19
   4.64w    2.7    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 10. 6.19      
   4.71    -1.1    Saana Johansson             FIN  6. 8.99 Salo                   9. 8.98
11 5.06            Enni Virjonen               FIN 14. 5.07 Valkeakoski            9. 9.18
   4.95     0.3    Kiika Tarhonen              FIN 30. 1.92 Janakkala             13. 7.03

3-loikka

 9  8.07    1.3    Helmi Cardona               FIN 13. 8.06 Vihti                 14. 7.16
10 10.19           Johanna Pulkkinen           FIN  1.10.82                             93
11 11.12           Johanna Pulkkinen           FIN  1.10.82 Pietarsaari           31. 8.94
   10.81   -1.5    Johanna Pulkkinen           FIN  1.10.82 Lapua                 27. 8.94
12 11.93i   -      Emmi Mäkinen                FIN 29. 5.93 Jyväskylä             18. 3.06
   11.58   -2.0    Johanna Pulkkinen           FIN  1.10.82 Alajärvi              30. 7.95
13 12.31    1.5    Johanna Pulkkinen           FIN  1.10.82 Parkano               27. 7.96
14 12.71    1.0    Johanna Pulkkinen           FIN  1.10.82 Lappajärvi             1. 7.97
15 13.03w   2.1    Elina Sorsa                 FIN 22. 7.86 Joensuu               18. 7.02
   12.91    1.8    Iida Kalliomäki             FIN 19. 4.98 Joensuu               20. 7.02
16 13.29    1.8    Jessica Kähärä              FIN  1. 8.01 Györ                   8. 7.18
17 13.29    1.8    Jessica Kähärä              FIN  1. 8.01 Györ                   8. 7.18
18 13.67   -0.8    Kristiina Mäkelä            FIN 20.11.92 Tallin                22. 7.11
19 13.67   -0.8    Kristiina Mäkelä            FIN 20.11.92 Tallin                22. 7.11

zone

 6  5.56i          Linnea Pekkanen	       FIN 28. 2.02 Joensuu    	           7. 2.09
 7  7.40i	   Siiri Jääskeläinen	       FIN 20. 2.08 Joensuu	          24. 1.16
    5.03	   Neea Rantala	               FIN 13.11.03 Jalasjärvi	          23. 8.10
 8  9.15    0.3    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 26. 8.18
 9  9.50   -0.1    Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 15. 9.19
10 10.35i   -      Emmi Mäkinen                FIN 29. 5.93 Jyväskylä             27. 3.04
    9.82    1.8    Henna Palosaari 	       FIN  9. 9.93 Oulu 	           8. 6.04

vauhditon korkeushyppy

 8 0.95            Merika Sumanen              FIN 15.10.94 Tampere               10. 9.03
 9 1.09i           Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.08

vauhditon pituushyppy

 8 2.05i           Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Nummela               30. 3.03
 9 2.16i           Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Järvenpää              6. 1.04

vauhditon 3-loikka

 6 4.38i           Vera Ahlfors                FIN 13. 4.10 Nurmijärvi             6. 2.17
 7 4.60i           Kristiina Lakso             FIN  9. 5.02 Laihia                20. 4.10
 8 5.75i           Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Nummela               30. 3.03
 9 6.23i           Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Nurmijärvi            20. 3.04

kuulantyöntö

 5 2    kg  3.67   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Veteli                29. 7.10
 6 2    kg  5.30i  Emmi Helmi Erkkilä          FIN 16. 4.05 Sotkamo                5. 2.12
            5.07   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Reisjärvi              4. 9.11
 7 2    kg  7.58   Milla Koski-Vähälä          FIN 25. 8.99 Oulu                  14. 8.07
   2.5  kg  6.44   Milla Koski-Vähälä          FIN 25. 8.99 Kalajoki              15. 8.07
 8 2    kg 10.06i  Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Turku                 19. 3.00
            9.49   Jonna Mäkelä                FIN 26.11.86 Vähäkyrö              19. 8.95
   2.5  kg  7.48   Milla Koski-Vähälä          FIN 25. 8.99 Töysä                 16. 7.08
 9 2    kg 11.81i  Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Vierumäki              4. 2.01
           11.79   Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Hämeenkyrö             5. 9.00
   2.5  kg  9.85   Minna Majander              FIN 26. 8.85 Porvoo                22. 7.95
10 2    kg 13.20i  Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Lapua                 19. 2.17
           12.34   Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Tampere                4. 8.01
   2.5  kg 11.19   Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Janakkala             13. 9.01
   3    kg 10.94i  Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Lapua                 19. 2.17
   4    kg  8.19   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Jalasjärvi            17. 9.16 
11 2    kg 14.97   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Alajärvi              12. 8.17
   2.5  kg 13.82i  Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Tampere               10. 3.18
           12.96   Rebekka Sukselainen         FIN  2. 8.01 Lohja                 28. 7.13
   3    kg 12.77   Maria Arokallio             FIN 14.10.81 Kuopio                27. 8.93
   4    kg 10.78   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Laihia                 6. 9.17
12 2.5  kg 15.27i  Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Kuortane              25.11.18
           15.00   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Ilmajoki               2. 8.18
   3    kg 14.22   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Tampere                1. 9.18
   4    kg 11.96i  Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Kaustinen             30. 3.19
           11.09   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Laihia                25. 6.18
13 2.5  kg 16.01   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Kauhajoki             13. 7.19
   3    kg 15.02   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Laihia                18. 5.19
   4    kg 12.94   Ella Mäntylä                FIN  4. 5.06 Seinäjoki             10. 7.19
14 3    kg 15.88   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Malmö                 10. 6.89
   4    kg 13.44   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Raisio                 6. 7.89
15 3    kg 18.10   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Brugge                26. 5.90
   4    kg 16.04   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Hämeenkyrö             1. 7.90
16 3    kg 18.10   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Brugge                26. 5.90
   4    kg 16.26   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Hämeenkyrö             6. 7.91
17 3    kg 18.10   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Brugge                26. 5.90
   4    kg 16.63   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Parkano               14. 6.92
18 4    kg 17.26   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 Roma                  26. 6.93
19 4    kg 17.93   Marika Tuliniemi            FIN 19. 7.74 San Sebastian         29. 7.93

kiekonheitto

 5 0.6  kg  8.37   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Äänekoski             26. 9.10
 6 0.6  kg 13.45   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Espoo                  8.10.11
 7 0.6  kg 20.19   Mila Mäkinen                FIN 11.11.10 Espoo                  6.10.18
 8 0.6  kg 28.71   Mila Mäkinen                FIN 11.11.10 Pori                  20. 7.19
 9 0.6  kg 30.02   Jonna Mäkelä                FIN 26.11.86 Laihia                22. 9.96
10 0.6  kg 37.00   Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Vahto                 22. 9.01
   0.75 kg 31.55   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Virrat                18. 8.10
   1    kg 25.95   Rebekka Sukselainen         FIN  2. 8.01 Espoo                  5. 5.12
11 0.6  kg 42.97   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Tampere               12. 8.11
   0.75 kg 41.17   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Karstula               9. 8.11
   1    kg 33.28   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Keuruu                24. 6.11
12 0.6  kg 49.98   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Virrat                 5. 9.12
   0.75 kg 45.43   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Jämsä                 16. 9.12
   1    kg 41.38   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Ikaalinen		   6. 9.12
13 0.75 kg 52.79   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Jämsä                 21. 9.13
   1    kg 46.19   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Espoo                 28. 9.13              
14 0.6  kg 54.68   Niina Kelo                  FIN 26. 3.80 Kuopio                28. 8.94
   0.75 kg 54.30   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Ähtäri                20. 7.14
   1    kg 48.36   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Riihimäki             19. 7.14
15 0.75 kg 55.51   Patricia Kellgren           FIN  2. 3.03 Espoo                 23. 7.18
   1    kg 50.44   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Keuruu                19. 6.15
16 1    kg 52.33   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Leiria                17. 9.16
17 1    kg 54.67   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Grosseto              20. 7.17
18 1    kg 56.80   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Tampere               12. 7.18
19 1    kg 57.68   Kirsi Lindfors              FIN  9.12.75 Nastola               19. 8.95

moukarinheitto

 5 2.5  kg  3.02   Martta Koski-Vähälä	       FIN 30.11.04 Raahe	          30. 9.10
 6 2.5  kg 16.26   Lumina Uschanow             FIN 29. 8.09 Lieto                 30. 7.16
 7 2.5  kg 19.70   Lumina Uschanow             FIN 29. 8.09 Lieto                  8. 7.17
 8 2.5  kg 24.94   Lumina Uschanow             FIN 29. 8.09 Lohja                  7. 7.18
 9 2.5  kg 32.17   Lumina Uschanow             FIN 29. 8.09 Marttila              13. 7.19
10 2.5  kg 39.35   Pinja Kärhä                 FIN 20. 3.07 Forssa                21. 9.17
   3    kg 36.90   Pinja Kärhä                 FIN 20. 3.07 Tampere               19. 9.17
11 2.5  kg 47.42   Pinja Kärhä                 FIN 20. 3.07 Kaustinen             16. 3.19
   3    kg 44.90   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Virrat                 8. 8.11
   4    kg 34.19   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Virrat                24. 8.11
12 3    kg 53.84   Pinja Kärhä                 FIN 20. 3.07 Pori                  29. 8.19
   4    kg 43.87   Pinja Kärhä                 FIN 20. 3.07 Tampere               28. 9.19
13 3    kg 57.39   Kiira Väänänen              FIN  6. 1.99 Posio                  2. 6.12
   4    kg 46.77   Helena Sivula               FIN 22.10.96 Espoo                 15. 5.10
14 3    kg 63.09   Helena Sivula               FIN 22.10.96 Espoo                 19. 9.11
   4    kg 52.69   Helena Sivula               FIN 22.10.96 Helsinki               5. 9.11
15 3    kg 66.52   Kiira Väänänen              FIN  6. 1.99 Kaustinen             26. 6.14
   4    kg 56.19   Silja Kosonen               FIN 16.12.02 Jyväskylä             19. 7.18
16 3    kg 72.35   Silja Kosonen               FIN 16.12.02 Baku                  25. 7.19
   4    kg 63.60   Silja Kosonen               FIN 16.12.02 Somero                 6. 9.19
17 3    kg 72.35   Silja Kosonen               FIN 16.12.02 Baku                  25. 7.19
   4    kg 63.89   Krista Tervo                FIN 15.11.97 Imatra                 9. 7.15
18 4    kg 64.63   Krista Tervo                FIN 15.11.97 Bydgoszcz             21. 7.16
19 4    kg 68.27   Krista Tervo                FIN 15.11.97 Kaustinen              1. 7.17

keihäänheitto

* = uusi malli

 5 400 g    9.83   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Liminka               21. 9.10
 6 400 g   13.90   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Tampere                1.10.11
 7 400 g   21.45   Milla Koski-Vähälä          FIN 25. 8.99 Ilmajoki              12. 7.07
 8 400 g   25.76   Jenni Kangas                FIN  3. 7.92 Pihtipudas            29. 6.01
 9 400 g   29.59   Jenni Kangas                FIN  3. 7.92 Alajärvi               2. 7.02
10 400 g   35.73   Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Harjavalta            12. 8.01
11 400 g   40.28   Tara Niemi                  FIN 26.10.97 Vähäkyrö               7. 7.09
   600 g*  31.02   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Töysä                 28. 8.00
12 400 g   45.99   Karoliina Uusitalo          FIN 17. 4.91 Espoo                  8. 8.03
   500 g   39.86   Viivi Raatikainen           FIN 10. 5.03 Äänekoski             26. 9.15
   600 g*  35.57   Sini Kiiski                 FIN  5. 4.90 Uusikaupunki          23. 7.02
13 400 g   51.79   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Kauhava                7. 9.02
   600 g   43.96   Elina Sillanpää             FIN 31. 1.82 Alajärvi              20. 6.95
   600 g*  43.05   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Töysä                 15. 9.02
14 400 g   56.78   Carita Hinkka               FIN  1. 4.91 Jyväskylä              3. 9.05 
   500 g   50.20   Vivian Suominen             FIN 17. 9.03 Göteborg              30. 6.18 
   600 g   49.78   Taina Uppa                  FIN 24.10.76 Parkano               26. 6.91
   600 g*  49.63   Jenni Kangas                FIN  3. 7.92 Eurajoki              13. 6.07
15 400 g   60.24   Carita Hinkka               FIN  1. 4.91 Vammala                9. 9.06
   500 g   57.98   Vivian Suominen             FIN 17. 9.03 Pihtipudas            27. 6.19
   600 g   54.78   Taina Uppa                  FIN 24.10.76 Pihtipudas             9. 7.92
   600 g*  50.63   Vivian Suominen             FIN 17. 9.03 Lappenranta            3  8.19
16 500 g   58.11   Julia Valtanen              FIN  6. 5.01 Györ                  29. 7.17
   600 g*  55.24   Anni-Linnea Alanen          FIN 11.11.02 Pihtipudas            30. 6.19
17 500 g   58.11   Julia Valtanen              FIN  6. 5.01 Györ                  29. 7.17
   600 g   61.78   Taina Uppa                  FIN 24.10.76 Tukholma              27. 8.94
   600 g*  55.24   Anni-Linnea Alanen          FIN 11.11.02 Pihtipudas            30. 6.19
18 600 g   66.00   Taina Uppa                  FIN 24.10.76 Tampere               18. 6.95
   600 g*  55.93   Jelena Jaakkola             FIN  7. 3.89 Mannheim              22. 6.07
19 600 g   66.00   Taina Uppa                  FIN 24.10.76 Tampere               18. 6.95
   600 g*  58.89   Jelena Jaakkola             FIN  7. 3.89 Kuortane              25. 5.08

pallonheitto

 5 155 g   18.40   Marjaana Nissilä            FIN 20. 9.98 Mietoinen              1. 8.04
 6 155 g   26.97   Tara Tuominen               FIN 21.11.93 Uusikaupunki          17. 9.00
 7 155 g   35.26   Mia Mäkinen                 FIN  7. 8.91 Rauma                 18. 7.99
 8 155 g   44.74   Melina Stick                FIN 15. 2.89 Kauhajoki              6. 7.97
 9 155 g   50.88   Minna Majander              FIN 26. 8.85 Kotka                 11. 7.95
 
KIITOKSET

Olli Aalto                   FIN
Arto Aulavuo                 FIN
Matti Hannus                 FIN
Jani Hirsivaara              FIN
Juhani Jalava                FIN
Mirko Jalava                 FIN
Pentti Järvenpää             FIN
Harri Kangasniemi            FIN
Mika Koski-Vähälä            FIN
Tero Lampinen                FIN
Paavo Moilanen               FIN
Olavi Mäntylä                FIN
Unto Nordberg                FIN
Mikko Nieminen               FIN
Hannu Polvi                  FIN
Antero Putkiranta            FIN
Jarkko Räsänen               FIN
Lauri Sukselainen            FIN
Aulis Tiensuu                FIN
Helena Tiitola-Turkka        FIN
Petri Varjolampi             FIN
Juha Virta                   FIN

Lisäykset sähköpostiin