SUOMEN 5-19v YLEISURHEILUN HALLIENNÄTYKSET 
HUOM ! TILASTO ON TYÖN ALLA JA LISÄÄN LAJEJA VÄHITELLEN 

14 Heinäkuuta 2021

koonnut Jarmo Nordberg

+   = väliaika

POJAT

40 m

 5 8.17            Valtteri Noronen            FIN 17.11.10 Kuopio                20. 2.16
 6 6.95            Konsta Ervast               FIN  9. 2.95 Helsinki              25.11.01
 7 6.66            Toivo Takanen               FIN 28. 5.10 Kajaani               17. 3.18
 8 6.45            Toivo Takanen               FIN 28. 5.10 Joensuu               19. 1.19
 9 6.45            Toivo Takanen               FIN 28. 5.10 Joensuu               19. 1.19

vauhditon korkeushyppy

 7 0.80            Sami Lahtinen               FIN       90                             97
 8 1.00            Vili Eskola                 FIN 24. 3.96 Laihia                21. 4.04
 9 1.04            Ilmari Heinonen             FIN 14. 4.95 Turku                  2. 3.05
10 1.14            Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                  1. 3.06
11 1.14            Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                  1. 3.06
12 1.25            Tomi Kytö                   FIN 10. 6.92 Tuusula                6. 1.05 
13 1.42            Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää              11. 1.15
14 1.45            Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.16
15 1.51            Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.17
16 1.54            Lassi Saarela               FIN 16. 9.01 Hyvinkää              14. 1.18
17 1.62            Timo Kulmala                FIN  3. 4.76                             93
18 1.68            Timo Kulmala                FIN  3. 4.76                             94
19 1.68            Timo Kulmala                FIN  3. 4.76                             94

vauhditon pituushyppy

 5 1.63            Roope Tyynismaa             FIN 30. 6.04 Laihia                23. 3.10
 6 1.76            Timo Torppa                 FIN  1. 4.94 Haapajärvi             4. 2.01
   1.76            Onni Hirsivaara             FIN 29. 2.08 Haparanda             18.12.14
 7 1.84            Konsta Ervast               FIN  9. 2.95 Porvoo                 1.12.02
 8 2.03            Lauri Mäkinen               FIN  6. 6.93 Tuusala                3. 3.02
   2.03            Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                 25. 2.04
 9 2.23            Markus Haverinen            FIN 10. 3.80                             89
10 2.30            Rauno Tasala                FIN       54                             64
11 2.37            Kim von Gerich              FIN  5. 8.88 Kerava                 6. 1.00
12 2.65            Kim Kallio                  FIN       69                             81
13 2.80            Petri Sunden                FIN       80                             93
14 2.84            Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.16
15 3.07            Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.17
16 3.07            Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.17
17 3.11            Vesa Linna                  FIN       65                             82
18 3.11            Vesa Linna                  FIN       65                             82
19 3.11            Vesa Linna                  FIN       65                             82
   3.11            Julius Kuusela              FIN 25. 9.98 Hyvinkää              14. 1.18

vauhditon 3-loikka
 
 8  5.62           Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                 25. 2.04
 9  6.18           Ville Hakala                FIN 20. 7.95 Turku                  2. 3.05
10  6.35           Timo Kulmala                FIN  3. 4.76                             86
11  6.97           Timo Kulmala                FIN  3. 4.76                             87
12  7.68           Kim Kallio                  FIN       69                             81
13  8.02           Timo Kulmala                FIN  3. 4.76                             89
14  8.39           Petri Sunden                FIN       80                             94
15  9.14           Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.17
16  9.14           Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.17
17  9.14           Marcus Kytölä               FIN 25. 5.01 Hyvinkää               6. 1.17
18  9.34           Julius Kuusela              FIN 25. 9.98 Hyvinkää               6. 1.17
19  9.71           Mikke Jaakkola              FIN  2. 8.97 Hyvinkää               6. 1.17

kuulantyöntö

 5 2    kg  4.17   Aaro Turkia                 FIN 24. 7.05 Luumäki                5. 4.11
 6 2    kg  5.50   Lauri Saarela               FIN  2.10.03 Lumijoki              17. 4.10
 7 2    kg  7.39   Jyrki Saarimäki             FIN 30. 7.91 Kuortane              17. 2.99
   2.5  kg  5.41   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Tampere                7. 3.20
 8 2    kg 10.69   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Pori                  14. 3.15
   2.5  kg  8.57   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Helsinki              16.11.14
 9 2    kg 12.22   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Joensuu               14. 3.16
   2.5  kg 10.93   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Joensuu               14. 3.16
   3    kg  8.68   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Otaniemi              30. 1.16
10 2.5  kg 12.98   Ville Savolainen            FIN  1. 1.93 Kajaani               21.12.03
   3    kg 10.47   Tapio Pajamäki              FIN 27. 3.87 Pori                  10. 1.98
11 2.5  kg 14.38   Severi Uusitalo             FIN  3. 1.90 Pori                  24.11.01
   3    kg 12.99   Eeli Holappa                FIN 28. 7.09 Kajaani               27. 3.21
   4    kg 10.09   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Vantaa                 7. 1.18
12 3    kg 17.22   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Turku                  6. 1.19
   4    kg 14.61   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Pajulahti              9.12.18
13 3    kg 17.62   Aatu Kangasniemi            FIN 25. 2.06 Helsinki               6. 4.19
   4    kg 17.12   Matti Sivonen               FIN 28. 7.94 Helsinki               6. 4.08
   5    kg 13.99   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Tampere               28. 1.14
   5.44 kg 13.30   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Otaniemi              20. 1.89
14 4    kg 18.46   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Turku                 14. 2.15
   5    kg 15.68   Matti Sivonen               FIN 28. 7.94 Kuopio                14. 3.09 
   5.44 kg 15.50   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Kuortane              20.11.94
   6.25 kg 13.81   Janne Heide                 FIN 16. 6.78 Kuopio                26. 2.93
15 4    kg 19.19   Mikko Törrönen              FIN 18.10.93 Helsinki              30.11.08
   5    kg 17.95   Matti Sivonen               FIN 28. 7.94 Kuopio                27. 2.10
   5.44 kg 17.66   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Kuortane              24. 2.96
   6    kg 16.13   Matti Sivonen               FIN 28. 7.94 Oulu                  14. 1.10
   6.25 kg 15.06   Teijo Kööpikkä              FIN  7.10.80 Kuortane              28. 1.96
16 5    kg 20.85   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Helsinki               5. 3.16
   5.44 kg 18.84   Robert Häggblom             FIN  9 .8.82 Tampere               27. 2.99
   6    kg 18.42   Eero Ahola                  FIN 15. 1.99 Turku                 14. 1.16
   6.25 kg 17.38   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Otaniemi              25. 1.92
           17.38   Robert Häggblom             FIN  9 .8.82 Mustasaari            15. 1.99
17 5    kg 20.85   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Helsinki               5. 3.16
   6    kg 19.66   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Turku                  6. 1.18
   6.25 kg 18.45   Robert Häggblom             FIN  9 .8.82 Mustasaari            26. 1.00
   7.26 kg 17.49   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Tampere               23. 1.18       
18 6    kg 19.66   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Turku                  6. 1.18
   6.25 kg 19.48   Robert Häggblom             FIN  9 .8.82 Kuopio                 3. 3.01
   7.26 kg 17.99   Arsi Harju                  FIN 18. 3.74 Kuopio                21. 2.93
           17.99   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Helsinki              18. 2.18           
19 6    kg 19.66   Arttu Korkeasalo            FIN  4. 2.00 Turku                  6. 1.18
   7.26 kg 18.76   Reijo Ståhlberg             FIN 21. 9.52 Turku                 26. 2.72
        
kiekonheitto

 7 0.75 kg 13.94   Veikka Nordberg	       FIN  9. 8.12 Tampere                7. 3.20
 8 0.6  kg 22.08   Jyrki Saarimäki             FIN 30. 7.91 Kuopio                 2. 4.00
   0.75 kg 13.94   Veikka Nordberg	       FIN  9. 8.12 Tampere                7. 3.20
 9 0.6  kg 28.43   Antti Pränni                FIN 11. 4.01 Tampere               12. 3.11
   0.75 kg 24.58   Onni Rustholkarhu           FIN 15. 6.05 Tampere                7. 3.14
10 0.6  kg 37.88   Antti Pränni                FIN 11. 4.01 Tampere               10. 3.12
   0.75 kg 31.10   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Vantaa                 8. 1.17
11 0.6  kg 44.00   Antti Pränni                FIN 11. 4.01 Tampere                9. 3.13
   0.75 kg 40.69   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Vantaa                 7. 1.18
12 0.6  kg 51.01   Veikko Laitinen             FIN 19. 4.97 Tampere               13. 3.10
   0.75 kg 44.45   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Tampere               10. 3.18
13 1    kg 59.51   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Pori                   8. 2.20
   1.5  kg 43.28   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Pori	           1. 2.20
14 1    kg 59.51   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Pori                   8. 2.20
   1.5  kg 47.95   Veikko Laitinen             FIN 19. 4.97 Tampere                3. 3.12
15 1    kg 59.51   Mico Lampinen               FIN  9. 2.06 Pori                   8. 2.20
   1.5  kg 55.10   Ville Tiisanoja             FIN 24.12.75 Kuopio                 9. 3.91
16 1.5  kg 58.68   Veikko Laitinen             FIN 19. 4.97 Tampere                1. 3.14
   1.75 kg 53.86   Veikko Laitinen             FIN 19. 4.97 Tampere                6. 2.14
   2    kg 44.42   Mika Loikkanen              FIN 20. 2.74 Kuopio                24. 3.90
17 1.75 kg 56.84   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Kuopio                 6. 3.93
   2    kg 46.10   Markku Konttinen            FIN  8. 3.76 Pori                  29. 1.94
18 2    kg 55.88   Timo Sinervo                FIN  5. 8.75 Pori                  29. 1.94
19 2    kg 56.98   Mikko Kyyrö                 FIN 12. 7.80 Helsinki               5. 3.00

keihäänheitto

* = uusi malli

 5 400 g   10.23   Viljami Kivipelto           FIN 29. 3.04 Kannonkoski           25.11.09
 6 400 g   15.49   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Tampere               16. 3.19
 7 400 g   23.30   Veikka Nordberg             FIN  9. 8.12 Tampere                8. 3.20
 8 400 g   30.87   Tomek Niemi                 FIN 10. 4.06 Tampere               28. 2.15
 9 400 g   37.39   Manu Kankaanniemi           FIN 16. 3.06 Pori	          12. 3.16
10 400 g   43.01   Jere Murto                  FIN 16. 7.09 Tampere                8. 3.20
11 400 g   47.83   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Joensuu               20. 1.18
12 400 g   65.31   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Tampere               16. 3.16
   600 g*  39.78   Aleksis Hanhisalo           FIN 27. 5.02 Tampere                8. 3.15
13 400 g   65.31   Topi Parviainen             FIN 28. 9.06 Tampere               16. 3.16
   600 g*  53.78   Niko Mäki-Mustapää          FIN 27. 5.02 Tampere                8. 3.15
14 600 g*  65.15   Aleksi Lehto                FIN 27. 5.96 Tampere               13. 3.11
15 600 g*  71.23   Eemil Porvari               FIN  2. 2.03 Tampere                9. 3.18
   700 g   66.10   Onni Ruokangas              FIN 13. 9.03 Tampere               16. 3.19
   800 g*  62.24   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Kuopio                24. 3.90
16 700 g   70.53   Tuomo Kaurila               FIN 23. 3.96 Mustasaari             2. 3.13
   800 g*  68.58   Hannu Virta                 FIN 29. 6.77 Kemi                  20. 2.94
17 700 g   81.46   Harri Haatainen             FIN  5. 1.78 Kajaani                5. 3.95
   800 g*  71.22   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Kuopio                 8. 3.92
18 800 g*  78.18   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Kuopio                 7. 3.93
19 800 g*  78.18   Aki Parviainen              FIN 26.10.74 Kuopio                 7. 3.93

pallonheitto

 5 155 g   13.33   Kaapo Korhonen              FIN 19. 4.06 Kuopio                 4. 2.12
 6 155 g   27.86   Eemeli Rantaneva            FIN 19. 3.01 Pori                  26. 1.08
 7 155 g   39.48   Eemeli Rantaneva            FIN 19. 3.01 Pori                  31. 1.09
 8 155 g   43.72   Pasi Liikka                 FIN  4. 2.07 Pori                  27. 1.07
 9 155 g   43.72   Pasi Liikka                 FIN  4. 2.07 Pori                  27. 1.07

TYTÖT

40 m

 5 7.90            Emilia Kankare              FIN 26. 1.04 Turku                  6. 1.10
 6 7.03            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                  6. 1.17
 7 6.66            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                  9.12.17
 8 6.51            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 15.12.18
 9 6.35            Alisa Launonen              FIN  4. 2.10 Turku                 23. 2.19

vauhditon korkeushyppy

 6 0.70            Noora Mäkelä                FIN 20. 4.00                           4.07
   0.70            Elina Palomäki              FIN 19. 6.00 Laihia                18. 4.07
 7 0.75            Melina Mauno                FIN  9. 6.96                        7. 4.04
 8 0.94            Arla Tulppo                 FIN 29. 3.91                             99
 9 1.09            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.08
10 1.09            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.08
11 1.15            Jasmina Viitala             FIN 30. 5.89 Tuusula                6. 1.01
   1.15            Sanna Oras                  FIN 28. 2.89 Tuusula                6. 1.01
12 1.26            Vanessa Varjolampi          FIN  8. 4.95 Turku                 27. 2.08
13 1.30            Vanessa Varjolampi          FIN  8. 4.95 Turku                 25. 2.09
14 1.33            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.13
15 1.33            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.13
16 1.33            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.13
17 1.33            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.13
18 1.33            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.13
19 1.33            Niina Kelo                  FIN 26. 3.80 Kerava                 6. 1.00
   1.33            Wilma Murto                 FIN 11. 6.98 Turku                 27. 2.13

vauhditon pituushyppy

 8 2.07            Elina Kujala                FIN  3. 4.00 Hyvinkää               6. 1.09
 9 2.16            Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Järvenpää              6. 1.04
10 2.25            Ida Ceder                   FIN 30. 3.97 Porvoo                 2.12.07
11 2.42            Malin Söderholm             FIN  1. 4.84 Porvoo                15. 3.96
12 2.57            Sari Lönnberg               FIN       69                             81
13 2.57            Sari Lönnberg               FIN       69                             81
14 2.59            Sari Lönnberg               FIN       69                             83
15 2.59            Sari Lönnberg               FIN       69                             83
16 2.59            Sari Lönnberg               FIN       69                             83
17 2.59            Sari Lönnberg               FIN       69                             83
18 2.76            Minna Tuominen              FIN       64                             82
19 2.76            Minna Tuominen              FIN       64                             82

vauhditon 3-loikka

 6 4.38            Vera Ahlfors                FIN 13. 4.10 Nurmijärvi             6. 2.17
 7 4.60            Kristiina Lakso             FIN  9. 5.02 Laihia                20. 4.10
 8 5.75            Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Nummela               30. 3.03
 9 6.23            Kaisa Nurme                 FIN  6. 7.94 Nurmijärvi            20. 3.04
10 6.40            Elina Kujala                FIN  3. 4.00 Hyvinkää               6. 1.11
11 6.82            Anu Koskelainen             FIN       78                             89
12 7.44            Sari Lönnberg               FIN       69                             81
13 7.44            Sari Lönnberg               FIN       69                             81
14 7.44            Sari Lönnberg               FIN       69                             81
15 7.44            Sari Lönnberg               FIN       69                             81
16 7.53            Minna Tuominen              FIN       64                             80
17 7.59            Katja Tuominen              FIN       63                             80
18 7.73            Minna Tuominen              FIN       64                             82
19 7.73            Minna Tuominen              FIN       64                             82

kiekonheitto

 8 0.6  kg 21.22   Mila Mäkinen                FIN 11.10.10 Tampere                9. 3.19
 9 0.6  kg 26.92   Mila Mäkinen                FIN 11.10.10 Tampere                7. 3.20
10 0.6  kg 33.42   Mila Mäkinen                FIN 11.10.10 Pori                   3. 1.21
11 0.6  kg 41.22   Susanna Törrönen            FIN  5. 4.98 Pori                  27. 3.10
   0.75 kg 33.85   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Tampere               12. 3.11             
   1    kg 31.28   Susanna Törrönen            FIN  5. 4.98 Helsinki               1. 3.10
12 0.6  kg 46.57   Susanna Törrönen            FIN  5. 4.98 Helsinki               7. 2.11
   0.75 kg 42.34   Susanna Törrönen            FIN  5. 4.98 Tampere               12. 3.11
   1    kg 34.10   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Pori                   3. 3.12
13 0.75 kg 47.88   Susanna Törrönen            FIN  5. 4.98 Pori                  24. 3.12
   1    kg 41.40   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Pori		  23. 2.13
14 0.75 kg 52.01   Patricia Kellgren           FIN  2. 3.03 Tampere               10. 3.18
   1    kg 47.40   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Pajulahti             13. 4.14
15 1    kg 48.87   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Eerikkilä             17. 1.15 
16 1    kg 49.95   Helena Leveelahti           FIN 30. 9.99 Mustasaari             6. 2.16
17 1    kg 50.08   Kirsi Lindfors              FIN  9.12.75 Kuopio                 6. 3.93
18 1    kg 55.18   Kirsi Lindfors              FIN  9.12.75 Kuopio                 5. 3.94
19 1    kg 55.18   Kirsi Lindfors              FIN  9.12.75 Kuopio                 5. 3.94

keihäänheitto

* = new model

 5 400 g    6.51   Martta Koski-Vähälä         FIN 30.11.04 Kannonkoski           18. 4.10
 6 400 g    7.67   Tyra Back                   FIN 30. 7.09 Mustasaari            12. 3.16
 7 400 g   16.13   Jenny Virta                 FIN  5. 4.01 Pori                  22.11.08
 8 400 g   20.32   Jenny Virta                 FIN  5. 4.01 Pori                  21.11.09
 9 400 g   25.95   Milla Koski-Vähälä          FIN 25. 8.99 Kannonkoski	          22. 4.09
10 400 g   31.80   Tiina Säily                 FIN  9. 6.92 Tampere               29. 3.03
11 400 g   36.36   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Mustasaari            15. 2.01
12 400 g   42.15   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Tampere                9. 3.02
   600 g*  37.46   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Mustasaari            24. 2.02
13 400 g   48.56   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Tampere                8. 3.03
   600 g*  43.75   Piritta Kärnä               FIN  4. 5.89 Tampere               22. 2.03
14 400 g   54.02   Julia Valtanen              FIN  6. 5.01 Tampere                6. 3.16
   600 g*  47.81   Melina Suomela              FIN  8. 8.89 Tampere               28. 2.04
15 500 g   54.93   Julia Valtanen              FIN  6. 5.01 Tampere               18. 2.17
   600 g   48.94   Heli Tolkkinen              FIN  3. 8.73 Kuopio                18. 3.89
   600 g*  47.81   Melina Suomela              FIN  8. 8.89 Tampere               28. 2.04
16 500 g   54.93   Julia Valtanen              FIN  6. 5.01 Tampere               18. 2.17
   600 g   52.20   Taina Uppa                  FIN 24.10.77 Kuopio                18.12.93
   600 g*  51.12   Carita Hinkka               FIN  1. 4.91 Mustasaari             2. 2.08
17 500 g   54.93   Julia Valtanen              FIN 18. 5.01 Tampere               18. 2.17
   600 g   54.04   Taina Uppa                  FIN 24.10.76 Kuopio                 8. 3.92
   600 g*  51.12   Carita Hinkka               FIN  1. 4.91 Mustasaari             2. 2.08
18 600 g   51.63   Jelena Jaakkola             FIN  7. 3.89 Mustasaari             2. 2.08
   600 g*  63.52   Taina Uppa 		       FIN 24. 6.76 Kajaani	           5. 3.95
19 600 g   52.46   Sini Koivula                FIN 22. 3.80 Kemi	          12. 3.00
   600 g*  63.52   Taina Uppa 		       FIN 24. 6.76 Kajaani	           5. 3.95

pallonheitto

 5 155 g    9.62   Lyydia Herrala              FIN  3. 9.04 Pori                  27. 3.10
 6 155 g   17.00   Jenny Virta                 FIN  5. 4.01 Pori                  26. 1.08
 7 155 g   23.67   Jenny Virta                 FIN  5. 4.01 Pori                  31. 1.09
 8 155 g   36.23   Venla Olli                  FIN 18. 4.99 Pori                  22. 3.08
 9 155 g   36.23   Venla Olli                  FIN 18. 4.99 Pori                  22. 3.08


KIITOKSET

katso ulkorata/absoluuttinen ennätyslista

Lisäykset sähköpostiin